Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tříkrálová sbírka pomůže postavit dětská hřiště u azylových domů

Letošní Tříkrálová sbírka skončila. Novojičínská Charita už zná její výsledek. Vybrané peníze mimo jiné pomůžou postavit dětská hřiště u azylových domů.

Cinkání mincí a šustění bankovek znělo místností v sídle Charity v Azylovém domě, kde probíhalo počítání výtěžku Tříkrálové sbírky, tedy té části peněz, které koledníci vybrali mezi lidmi v Novém Jičíně. Součet nakonec všechny překvapil, štědrost lidí dostála rekordních 383 tisíc korun, což bylo o 40 tisíc více než loni. 

“Myslíme si, že je to nádherný výsledek, když si vezmeme, že ještě v roce 2013 bylo na našem území vykoledováno kolem 230 tisíc. Občané byli opravdu velice štědří. Omlouváme se všem, kam koledníčci nedošli. Byli vysláni do každé ulice, ale opravdu ne každého zastihli doma. Takže všem, kteří chtěli nebo přispěli moc děkujeme,” uvedla Markéta Brožová, koordinátor Tříkrálové sbírky, Charita Nový Jičín.  

“Letos je to zajímavé, že ubývá drobných a přibývají bankovky, i větší hodnoty. Z mincí je asi nejvíce dvacítek a padesátek, a z těch papírovek asi stovky a dvoustovky. Letos jsme tam měli dokonce i jednu dvoutisícovku,” doplnila Jana Holíková, finanční odbor MěÚ Nový Jičín. 

V jiných dnech už také Charita spočítala dary lidí i v dalších obcích, které pod její novojičínskou pobočku spadají, a to Starý Jičín, Bernartice nad Odrou, Šenov u Nového Jičína a Kunín. 35 procent výtěžku putuje na konto Charity Česká republika na mezinárodní projekty, 65 procent zůstává v místě.

“Dali jsme si za cíl, že bychom chtěli zrenovovat dětské herní prvky u Azylových domů v Novém Jičíně a ve Straníku. Momentálně jsou dětem nepřístupné, jsou v tak dezolátním stavu, že jsou nebezpečné,” podotkla Markéta Brožová. 

Další peníze půjdou na tradiční cíle pomoci, ať je to provoz půjčovny kompenzačních pomůcek, charitní šatník  nebo fond kroužky na podporu volnočasových aktivit dětí, jejichž rodiny jsou v obtížné finanční situaci. Část financí získá i Rodinný klub Hnízdo a Charitní klub rukodělných prací určený osamělým lidem. Určitý podíl z výtěžku také zamíří na fond humanitární pomoci. Například v loňském roce pomohly peníze z něj ve dvou případech. 

“Byla to rodina, která se dostala do dluhové pasti. Strávila delší období jako klient v azylovém domě. A protože to je rodina, která je velmi aktivní a snaží se ze své špatné situace dostat, takže těm se pomohlo dovybavit byt,” vysvětlila koordinátorka sbírky.  

Fondu humanitární pomoc pak podpořil i slečnu s handicapem, pomohl  dofinancovat její speciální vozík.  

“Fond nebyl plně vyčerpán, takže tam i nějaké peníze z loňska zůstaly, takže tím bychom chtěli vyzvat občany, pokud ví o někom, kdo by potřeboval pomoct, tak jsme tady připraveni,” uzavřela Markéta Brožová. 

Letošní jubilejní 20. ročník Tříkrálové sbírky definitivně ukončí tradiční poděkování koledníkům, kterých letos bylo na Novojičínsku zhruba 450. Charita je na 26. ledna pozvala do Kina Květen na pohádku Lví král.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy