Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum Novojičínska vystavuje poklady ze zazděného sklepa

Předměty ukryté nejprve před nacisty, později před znárodněním představuje Muzeum Novojičínska. Jedná se o zboží z galanterního a papírenského obchodu, které bylo řadu let zazděno ve sklepě jednoho z domů v Příboře.

Kdo v těchto dnech vstoupí do výstavních prostor Muzea Novojičínska, ocitne se v obchodě Aloise Sasína  z konce 30. let 20. století. Všude kolem je galanterní, papírenské a další zboží, které bylo řadu let zazděno ve sklepě domu číslo 16 v Příboře. 

“Jedná se o naprosto unikátní soubor zboží, které bylo nalezeno v roce 2006 tehdy kurátory Valašského muzea v přírodě, a potom se našim kurátorům, zaměstnancům Muzea Novojičínska podařilo dostat zboží do našich sbírek,” uvedl Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska. 

“Ten obchod byl schovaný dvakrát, v roce 1938 a potom po roce 1948. V 90. letech ho majitelé ze sklepa vyndali a dali ho na půdu,” doplnil  Václav Michalička, autor výstavy, Muzeum v Příboře.

Muzeum Novojičínska získalo tuto ucelenou sbírku od dědiců příborské rodiny Sasínů v roce 2014. 

“Toto je opravdu ten poklad, že je to připravené zboží na prodej, zabalené a  v celém velkém množství,” zdůraznil Václav Michalička. 

“Je to úžasné, že se to vůbec tady ještě objevilo,” reagovala při prohlídce zboží jedna z návštěvnic výstavy.  “Tu valchu znám,. Když jsem byla malá, tak si pamatuju, že babička na té valše ještě prala prádlo,” přidala se vedle stojící žena.  

Výstava Zboží ukryté v roce 1938 potrvá v Rytířském sále muzea do 13. dubna. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy