Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vůně dřeva a duch Vánoc zaplnily Centrum tradičních technologií v Příboře

Celý MS kraj |

Centrum tradičních technologií v Příboře zaplnila vůně dřeva, zvuk dlát a atmosféra blížících se Vánoc. Už podvanácté se zde konal sraz betlémářů ze severovýchodní a východní Moravy. Akce navazuje na silnou místní tradici, která sahá až do 18. století. Právě Příbor byl tehdy významným centrem betlémářské tvorby a setkání má tento odkaz připomínat a udržovat.

Václav Michalička, vedoucí CETRAT Příbor, Muzeum Novojičínska: “Ti řezbáři, které si sem zveme, tak jsou opravdu řekl bych takoví mistři svého řemesla, nebo lidé, kteří do toho dávají duši, srdce. A ty betlémy, které vytváří, tak nejsou nějak kýčovité, ale připomínají takovou tu malebnost, trošičku i nostalgii zaniklých starých časů.”

Řezbářů každým rokem přibývá. Mnozí z nich se ke dřevu dostali až v důchodovém věku a betlémářství se pro ně stalo nejen koníčkem, ale i způsobem odpočinku. Letos se v Příboře představilo jedenáct betlémářů – nejvíce v historii akce.

Václav Michalička, vedoucí CETRAT Příbor, Muzeum Novojičínska: “Některé ty betlémy, které oni zhotovují, tak jsou opravdu velice i rozměrné a dokonce je pohání i elektřinou, takže jsou mechanické. Některé ty betlémy dělají opravdu jen takové maličké, opravdu jenom ty jesličky, svatá rodina, základní scéna, aby si je mohli třeba lidé pořídit do bytů, domácnosti.”

Řezbáři návštěvníkům ukazovali nejen hotová díla, ale i samotný proces vzniku figurek.

Tomáš Dujka, řezbář: “Teď vyrábím Ježíška do Betléma. Nejsložitější je asi poznat to dřevo. Jak mu jdou léta, jaké má vlastnosti, jak se které dělá.”
Kamil Kopřiva, řezbář: “Řežu pasáčka do betléma, bude mít v rukách takzvanou trombitu a tato soška je modifikovaná, takže zabere méně času než u sošek, které jsou více méně individualizované, což je třeba tahle dcérečka s putenkou, tak ta je asi 6 hodin práce.”

Celodenní program tradičně doprovázela gajdošská muzika Bukoň z Jablunkovska, která svou hudbou podtrhla autentickou a sváteční atmosféru.

Nahlásit chybu


K tématu

Dřevo, tradice a Vánoce: betlémáři se sjeli do Příbora

15. prosince 2025 10:38 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Centrum tradičních technologií v Příboře zaplnila vůně dřeva, zvuk dlát a atmosféra blížících se Vánoc. Už podvanácté se zde konal sraz betlémářů ze severovýchodní a východní Moravy.

Muž v Příboře se vážně zranil při práci s rozbrušovačkou

6. srpna 2026 9:35 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu ráno zasahovali záchranáři i vrtulník u vážného zranění muže v Příboře na Novojičínsku. Poranil se v oblasti hlavy při práci s rozbrušovačkou. Následně byl vrtulníkem přepraven do ostravské fakultní nemocnice.


Zastávkou zážitkové jízdy je i kloboučnická továrna

Včera 10:08 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Jedinečný zážitkový program, který propojuje tradici kloboučnického řemesla, technické památky i historii města. To je Den pro klobouk, který pořádá Návštěvnické centrum

Zámecká prohlídka vede do márnice s Josefínskou rakví

14. srpna 2026 15:07 | Studénka | Petra Dorazilová

Součástí prohlídkového okruhu Zámku Nová Horka se na léto stává i márnice. Uvnitř je výstava věnována smrti v době osvícenství, jejímž hlavním lákadlem je unikátní Josefínská rakev.

V palkovickém letním kině táhnou hlavně komedie

Včera 9:35 | Palkovice | Libor Běčák

Sportovně-společenský areál v centru Palkovic se opět proměnil v letní kino. Lidé se tentokrát pobavili u české komedie Někdo to rád v Plzni.

V Ostravě hořel návěs kamionu, nájezd na Rudnou ulici byl uzavřen

14. srpna 2026 10:26 | Ostrava-město | Anna Břenková

U mimoúrovňové křižovatky propojující dálnici D1 a Rudnou ulici v Ostravě zasahovali hasiči u požáru návěsu kamionu. Kvůli zásahu byl uzavřen nájezd na Rudnou ulici ve směru na Polsko.

Na projíždějící vlak u Studénky spadlo trolejové vedení. Doprava na koridoru se zastavila

13. srpna 2026 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Další vážná mimořádná událost zastavila provoz na hlavním železničním koridoru mezi Ostravou a Studénkou. Na jedoucí vlak EuroCity spadla trolej. Z postiženého vlaku evakuovali zhruba 150 cestujících a dalších 30 z osobního vlaku, který zůstal stát nedaleko. Pravděpodobně delší dobu potrvá než dojde k plné obnově provozu. Do půlnoci byl provoz obnoven po jedné traťové koleji.

Nový Jičín nabídne v historickém domě nové byty, jeden má bonus terasy, druhý vypovídá o atmosféře starého domu

14. srpna 2026 7:53 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Uvnitř měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí vznikly rozsáhlou rekonstrukcí dva nové atypické byty. Město je nyní v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Nohama na zemi, hlavou v oblacích. Začala rekonstrukce ostravského mrakodrapu

13. srpna 2026 11:58 | Ostrava-město | Anna Břenková

Třetí nejvyšší budova v Ostravě prošla dlouhým obdobím nejistoty a dokonce jí hrozila demolice. Teď ji čeká kompletní proměna podle návrhu světově uznávané architektky Evy Jiřičné. Budova nabídne 111 nových bytů.

Dva bratři z Opavy 19 let předstírali těžkou retardaci, obrali stát na dávkách o 11,5 milionů korun

13. srpna 2026 9:29 | Opava | Anna Břenková

Skoro dvacet let vodili za nos úředníky i doktory a přišli si tak na 11 milionů korun. Bratři z Opavy za pomoci svých rodičů předstírali vážné duševní onemocnění a pobírali sociální dávky. Zatímco doma simulovali těžkou duševní poruchu, nemluvili nebo vydávali skřeky, venku se zcela bez zábran pohybovali sami, nakupovali v nákupních centrech a vyřizovali půjčky. Celé rodině teď hrozí vězení.

Muž z Ostravy nejdříve kradl kontejnery z práce, pak rozjel vlastní nelegální podnikání

14. srpna 2026 9:31 | Ostrava-město | Anna Břenková

35letý muž z Ostravy rozjel promyšlený podvod s lodními kontejnery. Nejprve je kradl svému zaměstnavateli, a když dostal výpověď, v nelegálním podnikáním pokračoval – cizí kontejnery si pronajímal a dál je prodával.

Dodávka narazila do auta na dálnici D1 u Bravantic, provoz byl přerušen kvůli přistání vrtulníku

13. srpna 2026 13:15 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na 345. kilometru dálnice D1 u Bravantic ve směru na Brno ve čtvrtek narazil řidič dodávky do před ním jedoucího auta. Nehoda si vyžádala zásah všech složek IZS. Zranili se dva lidé. Kvůli přistání vrtulníku byl provoz na chvíli zcela přerušen.

Nehoda tří aut uzavřela dálnici D1 v Ostravě ve směru na Brno

Včera 20:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Před polednem došlo v sobotu na dálnici D1 v Ostravě k nehodě tří osobních vozidel. Provoz ve směru z Ostravy na Brno byl kvůli nehodě uzavřen a doprava odkloněna na objízdné trasy. Zraněné osoby skončily v péči zdravotníků.

Kvůli rannímu požáru museli lidé spěchat ven z domu do bezpečí

Včera 20:10 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Okolnosti, za jakých vznikl požár v jednom z karvinských bytů, vyšetřují policisté ve spolupráci s hasiči. Na místo si přizvali i psa cvičeného k vyhledávání látek podporujících hoření.

Jiskry, kouř i požár. Vlak strhl u Studénky trolej, doprava několik hodin stála

14. srpna 2026 14:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vlak EuroCity vyjel z Ostravy a před Studénkou strhl trolej. Do akce vyrazili kvůli požáru hasiči a evakuováno bylo zhruba 170 lidí a další desítky z vlaku stojícího nedaleko. Doprava na koridoru několik hodin stála.

Muž naletěl na seznamce a přišel o 900 tisíc. Kvůli falešnému profilu ženy letěl až do Amsterdamu

14. srpna 2026 13:33 | Celý MS kraj | Anna Břenková

31letý muž z Karvinska se na seznamce zamiloval do ženy, která ho zmanipulovala do podvodného výdělku na internetu. Pod záminkou plnění jednoduchých úkolů a klikání na webová okna přišel během měsíce o necelých 900 tisíc korun. Když zjistil, že jde o podvod, vydal se za ženou dokonce do Amsterdamu, ona se však na poslední chvíli omluvila.

57letá řidička narazila u Vrbna pod Pradědem do stromu, 14letého spolujezdce transportoval vrtulník do nemocnice

14. srpna 2026 13:05 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Vážná nehoda se stala ve čtvrtek v Mnichově u Vrbna pod Pradědem. 57letá řidička dodávky zřejmě kvůli zdravotním potížím vyjela ze silnice a čelně narazila do stromu. Zranění utrpěla řidička i čtrnáctiletý chlapec, pro kterého přiletěl záchranářský vrtulník.

Mladý cyklista spadl do hlubokého srázu v Jeseníkách, utrpěl otevřené poranění břicha

13. srpna 2026 8:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Dvacetiletý cyklista havaroval na silnici spojující Ovčárnu s Hvězdou v Jeseníkách. Po pádu skončil v rokli a vážně si poranil břicho. První pomoc mu poskytli svědci. Zraněného muže transportoval vrtulník do ostravské nemocnice.

Vůně dřeva a duch Vánoc zaplnily Centrum tradičních technologií v Příboře
Vydáno 15. prosince 2025 18:55, Celý MS kraj, Yvona Fajtová
Centrum tradičních technologií v Příboře zaplnila vůně dřeva, zvuk dlát a atmosféra blížících se Vánoc. Už podvanácté se zde konal sraz betlémářů ze severovýchodní a východní Moravy. Akce navazuje na silnou místní tradici, která sahá až do 18. století. Právě Příbor byl tehdy významným centrem betlémářské tvorby a setkání má tento odkaz připomínat a udržovat.

Václav Michalička, vedoucí CETRAT Příbor, Muzeum Novojičínska: “Ti řezbáři, které si sem zveme, tak jsou opravdu řekl bych takoví mistři svého řemesla, nebo lidé, kteří do toho dávají duši, srdce. A ty betlémy, které vytváří, tak nejsou nějak kýčovité, ale připomínají takovou tu malebnost, trošičku i nostalgii zaniklých starých časů.”

Řezbářů každým rokem přibývá. Mnozí z nich se ke dřevu dostali až v důchodovém věku a betlémářství se pro ně stalo nejen koníčkem, ale i způsobem odpočinku. Letos se v Příboře představilo jedenáct betlémářů – nejvíce v historii akce.

Václav Michalička, vedoucí CETRAT Příbor, Muzeum Novojičínska: “Některé ty betlémy, které oni zhotovují, tak jsou opravdu velice i rozměrné a dokonce je pohání i elektřinou, takže jsou mechanické. Některé ty betlémy dělají opravdu jen takové maličké, opravdu jenom ty jesličky, svatá rodina, základní scéna, aby si je mohli třeba lidé pořídit do bytů, domácnosti.”

Řezbáři návštěvníkům ukazovali nejen hotová díla, ale i samotný proces vzniku figurek.

Tomáš Dujka, řezbář: “Teď vyrábím Ježíška do Betléma. Nejsložitější je asi poznat to dřevo. Jak mu jdou léta, jaké má vlastnosti, jak se které dělá.”
Kamil Kopřiva, řezbář: “Řežu pasáčka do betléma, bude mít v rukách takzvanou trombitu a tato soška je modifikovaná, takže zabere méně času než u sošek, které jsou více méně individualizované, což je třeba tahle dcérečka s putenkou, tak ta je asi 6 hodin práce.”

Celodenní program tradičně doprovázela gajdošská muzika Bukoň z Jablunkovska, která svou hudbou podtrhla autentickou a sváteční atmosféru.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000052181/vune-dreva-a-duch-vanoc-zaplnily-centrum-tradicnich-technologii-v-pribore