Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Údržbu zeleně brzdí teplé počasí

Údržbu městské zeleně letos v zimě komplikuje teplé počasí. Jedním z nejviditelnějších zásahů v období vegetačního klidu je tak zatím odstranění keřů kolem Památníku družby a vítězství nebo skácení stromu za divadlem.

I takto může vypadat údržba městské zeleně. Odstranění jalovců kolem Památníku družby a vítězství u ulice Dolní brána odhalilo to, k čemu v posledních letech tot místo sloužilo. Pracovníci technických služeb odtud vyklidili hromady plastových i skleněných lahví a dalšího nepořádku a také injekční stříkačky.   

“Jde o to, že ty keře byly prorostlé ostružiním a nálety a z těch jalovců už nešly vytáhnout. Takže bylo nutné odstranit i ty původní jalovce. Bude tam vysetí tráva, nepředpokládáme, že by tam probíhaly nové výsadby. Ta plocha je dlouhodobě neupravená, protože se stále čeká na plánovanou výstavbu,” uvedla Olga Kubálková, Odbor životního prostředí MěÚ Nový Jičín.

Některé další keře v tomto parčíku budou jen omlazeny řezem. 

Ještě na konci loňského roku technické služby pokácely topoly, které už byly ve velmi špatném zdravotním stavu, v zahrádkářské kolonii v Žilině a z této lokality by měly zmizet i další druhově stejné stromy. Nicméně práce stojí, protože půda není zamrzlá a technika s plošinou by měkkou zem rozjezidla.

“Teď to počasí nepřeje, takže přednostně se kácí povolené stromy, které jsou v dosahu ze zpevněných ploch a ty, které nejsou akutní, tak čekáme, že ještě zamrzne,”  

Například bylo možné skácet suché smrky u tzv. Malého náměstí pod Hřbitovní ulicí a suchou lísku tureckou nad Beskydským divadlem. K zemi tu ale bude muset i dominantní červenolistý buk napadený vějířovcem. 

  Dále by měly být odstraněny suché a nemocné stromy ze Smetanových a Janáčkových sadů, z oblasti Čerťáku nebo jírovec Na Valech. V rámci běžné údržby jsou také plánovaný ořezy keřů v různých částech města, například u bašty, a omlazeny budou některé vrby v sídlištích.

  “V rámci městské zeleně hlídáme, aby za každý pokácený strom  byl nově vysazený. V roce 2019 jsme museli odstranit 155 stromů, s tím, že některé byly seschlé smrky třeba o velikosti dva metry, a vysazených bylo 175 stromů,”

  Další zeleň přibyla i v rámci investičních projektů města, například v bývalém letním kině roste nově 41 stromů a v  protstoru před Žerotínským zámkem další čtyři.

  Nahlásit chybu

  Nejčtenější zprávy