Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Osvobození Nového Jičína ovlivnili i místní obyvatelé

Nový Jičín byl na konci 2. světové války osvobozen 6. května. 75 let staré události se tehdy města naštěstí nijak dramaticky nedotkly. Němci vyhodili do vzduchu 3 mosty a při přestřelkách zemřelo několik sovětských vojáků.

Osvobození Nového Jičína proběhlo před 75 lety v neděli 6. května zřejmě nejklidněji v rámci zdejšího regionu. Při bojích padlo 7 vojáků Rudé armády a město bylo minimálně poškozené.  

“Město bylo z několika stran obsazované sovětskými vojáky. Německá armáda, tedy její zdejší posádka, stihla jen vyhodit několik mostů, a bylo rozhodnuto, že ustoupí do lepších pozic směrem na Starý Jičín a dále na západ,” připomněl Martin Vitko, Státní okresní archiv v Novém Jičíně.  

Nicméně původně německé velení uvažovalo, že bude město, jehož obyvatelstvo bylo z 90 procent německé národnosti, před postupující Rudou armádou bránit. 

“Ale zřejmě i na podnět zdejšího novojičínského obyvatelstva, které den před osvobozením 5. května v sobotu apelovalo na místního starostu Schollicha, aby město bylo vydané bez boje, aby nebylo bráno jako nějaká pevnost, a aby bylo ušetřeno větších ztrát, což se nakonec i stalo,” uvedl historik Martin Vitko.

Sovětské jednotky se k Novému Jičínu blížily směrem od Libhoště, a také od Kunína a přes kopec Puntík od Žiliny. Německá posádka se rozhodla pro ústup. Velké boje naopak neminuly nedaleké Sedlnice, Příbor a zejména Fulnek.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy