Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Konec války oslavili v Novém Jičíně malou pietou, větší akce se přesouvají na podzim

Před 75. lety skončil největší válečný konflikt v dějinách lidstva. Výročí osvobození si připomínají města a obce napříč republikou, i když z důvodu přetrvávající epidemie jen malými pietními akcemi. V Novém Jičíně uctili oběti války položením květin u pomníků padlých.

Potichu, bez hymny a s komorní účastí lidí uctili oběti 2. světové války u pomníku na novojičínském hřbitově. Pietní vzpomínka se tu odehrála 7. května. 

“Je třeba vzdát hold a čest všem lidem, kteří buď ve vojenských mundůrech nebo v civilním oblečení dali nám to nejcennější, co mohli, a to je, že obětovali lidský život,” uvedl Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína.  

Stejný akt jako na městském hřbitově pak skupinka lidí zopakovali také  u pomníků v místní části Žilina. Původní plány na oslavu 75. výročí konce největšího válečného konfliktu v dějinách lidstva byly ovšem jiné. 

“Měli jsme připraveno k tomuto výročí provést ukázku osvobozovacích bojů v okrese, kterou jsme chystali s Klubem vojenské historie FENIX z Nového Jičína. Proběhnout měla za týden. Měli jsme také připraveno setkání s veterány války, s bojovníky i partyzány,” podotkl Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín.

Některé akce legionáři přesunou na podzim, vojenská ukázka se odehraje 3. října.  Nicméně důležité bylo oslavy tohoto výročí připravit důstojně zejména pro zbývající žijící veterány, kterých neustále ubývá i na Novojičínsku.

“V současné době je v okrese šest účastníků odboje a jeden voják, který byl s naší armádou,” konstatoval tajemník obce legionářské. 

V celé České republice žije těchto veteránů 2. světové války už jen asi kolem čtyř set. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy