Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová kniha rodáků připomene všechny hospody

Téměř vše o novojičínských hospodách prozradí kniha, kterou vydal Klub rodáků a přátel města. Sběr materiálů pro vydání publikace trval pět let. Mapuje současné restaurace, i ty dávno zaniklé.

Kniha s názvem Tradice pohostinství v Novém Jičíně pojednává o všech restauračních zařízeních v celé historii města. Autorem je Václav Bubeník, na obsahu se spolupodílel Pavel Wessely.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Pan Václav Bubeník shromáždil materiály, které se těžko sháněly. Dokázal prezentovat celou oblast pohostinství v našem městě, a to v různých historických, asi sedmi nebo osmi obdobích.”
Radek Polách, historik: Myslím si, že názorně představí historii od doby renesanční, od doby šenkovního bratrstva, až po zájezdní hostince, které zde vyrostly v 18. století a byly v 19. století velmi populární, až prakticky do současnosti.”

Velký prostor je v publikaci věnován nejznámějšímu pohostinském zařízení ve městě s více než 120 letou tradicí Kavárně a Hotelu Praha, kde proběhl i křest knihy.

Snímky, které obsahuje, pocházejí ze soukromých sbírek, a také ze Státního okresního archivu a Muzea Novojičínska.

Radek Polách, historik: “Jednou z takových zajímavých perliček, které mapuje tato publikace, je Hostinec U modrého beránka, ze kterého se dochovala patrně nejstarší fotografie z Nového Jičína z počátku 50. let 19. století.”

Kniha dále ukazuje, kde ve městě stála původní restaurace Cechovní dům. Dnes je zde čerpací stanice. Na ulici Dvořákova byla například známá hospoda Na severní dráze, na Hoblíkové U velkého mázu. Na jejich místě ale vyrostly panelové domy.

Dále připomíná, že tu bylo i několik pivovarů.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Mě velmi zaujal pivovar, který stál v místě, kde je dnes poblíž podniku Tonak středisko lékáren, tak tam na tom místě byl pivovar Herz. podařilo se do knihy získat zajímavý historický snímek k tomu.”

Nejvíce různých restauračních zařízení, včetně jídelen a kaváren, bylo ve městě v období po roce 1989. Téměř 140. Nejméně během válek, kdy i hospodští museli narukovat.

Tato publikace je čtvrtou, kterou Klub rodáků a přátel města vydal v rámci seriálu Místopisů města Nového Jičína. K dostání je na baště a v Návštěvnickém centru.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy