Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Aktivity novojičínských spolků jsou kvůli omezením téměř na nule

Novojičínské historické kluby, mladí hasiči a další spolky díky stále trvajícím bezpečnostním opatřením zcela utlumily svou činnost. V rouškách fungovat nemohou. Dobové ukázky by nepůsobily důstojně, a nebo je omezují i fyzicky.

Nový Jičín, přestože je na semaforu ministerstva zdravotnictví v bílé barvě, díky nařízením krajské hygieny už téměř měsíc opět omezují život ve městě bezpečnostní opatření - návrat toušek a omezený počet účastníků veřejných akcí. To se podepsalo i na činnosti, respektive nečinnosti spolků. V místní části Žilině na počátku roku založili mladé dobrovolné hasiče, ještě ale nestihli žádný trénink, natož závody.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Protože i když byly některé avizované, tak teď změnou podmínek byly zase zrušeny. Opravdu letos je to víceméně o jednom výletu a pár setkáních. Ten výcvik s rouškou by ty děti neustály.”

Potěšit veřejnost svými programy se chystaly také zdejší dobové spolky, například History klub, který měl v červenci provázet v Laudonově tajuplném domě. Akce byla kvůli znovunastoleným opatřením zrušena. Stejně tak se ke slovu nedostal ani Klub vojenské historie FENIX, který měl letos, v roce 75. výročí osvobození, původní kalendář hustě popsaný.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: To je to nejhorší, že v rouškách tyhlety ukázky nebo dobové scenérie nemůžeme znázorňovat, vypadalo by to hloupě. Určitě více organizací dojelo na tonto stejný problém a pro nás, jako pro představitele této living historie, jsou tyto dobové akce jediným zdrojem příjmů.”

Ve spolupráci s Československou obcí legionářskou připravoval klub vojenské historie na květen dobovou ukázku osvobozovacích bojů na Novojičínsku, měl se účastnit dalších vzpomínkových projektů v rámci severní Moravy a v plánu byla sérii besed na školách.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Pár akcí se přesunulo na podzim, uvidíme, zda se vůbec uskuteční, protože tato situace není stoprocentní.”


Ukázka osvobození Novojičínska by se měla odehrát 10. října. Už tuto sobotu, 22. srpna, se ale nadšenci vojenské historie a s nimi i mladí hasiči ze Žiliny sejdou v této místní části, kde se budou podílet na programu Dne obce Žilina.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy