Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Katalog napoví, jak v Novém Jičíně zabránit suchu a povodním.

Katalog adaptačních opatření, který bude obsahovat doporučení ke zmírnění dopadů klimatických změn na život ve městě, radnice připravuje už rok. Zájemci si jeho finální podobu přišli vyslechnout na veřejné projednání.

Jak co nejlépe zvládat hrozby povodní, sucha nebo jiné extrémní projevy počasí na území města. Seznam odborných doporučení obsahuje připravovaný Katalog adaptačních opatření. Seznámit se s jeho finální podobou přišla do auly radnice i veřejnost.

účastník veřejného projednání: “Jsem hrozně ráda, že město vůbec něco takového řeší.”
účastník veřejného projednání: “Jsem rodilý Novojičíňák, tak mi není lhostejný osud Nového Jičína.”
Viktor Třebický, společnost CI2, spoluautor katalogu: “Když řeknu sucho nebo zvyšování teplot, tak samozřejmě asi každého napadne, že opatřením je stín nebo zastínění. Ale třeba i změna barvy střechy. Tmavá střecha znamená, že v podkroví je velmi teplo. Když se změní barva střechy nebo se udělá zelené střecha, tak se teplota sníží až o deset stupňů.”

Zadržet vodu v krajině pomohou například parkovací plochy s propustnou dlažbou, snížení počtu sečí trávy v některých lokalitách nebo vybudování tzv. průlehů ve svazích. Jeden už vznikl nad mateřskou školou v Hückelových vilách.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Průleh, to je v podstatě taková prohlubeň a pod ní vyvýšený val, který brání tomu, aby při velkých deštích voda stékala dále. Ona tam zůstane stát a postupně se bude vsakovat a hlavně neohrozí objekt pod ní. Něco takového bychom chtěli vybudovat u mateřské školy v Žilině, kde pravidelně dochází k záplavám.”

Důležité podle místostarosty také je, že katalog by měl ovlivnit i některé směrnice města.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tak aby se do budoucna automaticky počítalo s tím, že když se například staví nebo opravuje budova, tak aby se udělala například retenční nádrž, která bude sbírat dešťovou vodu.”

Na základě odborného dokumentu se bude radnice snažit také znovu otevřít otázku vysázení stromů na historickém náměstí.

Viktor Třebický, společnost CI2, spoluautor katalogu: “Z našich analýz i ze satelitních snímků je vidět, že je to nejteplejší místo ve městě. Určitě by se nám líbilo opatření typu nějakého zastínění vegetací. Bohužel památkáři jsou proti tomu, protože je to historické město, ale snažíme se to ovlivnit na ministerstvu kultury.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Rádi bychom znovu otevřeli téma ozelenění náměstí, byť už tu bylo jedno jednání s Národním památkovým ústavem, které nebylo úspěšné.Věříme, že katalog by mohl být nějakým podkladem a dobrým argumentem,”

Už loni na podzim mohla veřejnost formou dotazníku dávat tipy na lokality, kde ve městě vznikají přírodní hrozby. Skupina odborníků a také zaměstnanců radnice, kteří se životním prostředím zabývají, pak sestavila návrh katalogu. Ten už je nyní dostupný na webu města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyBAUMASCHINEN s.r.o.- pracoviště Frenštát p/R.
Frenštát pod Radhoštěm
od 49 000 do 49 000 Kč/měsíc

Detail

Iveta Skybová - areál Koupaliště Mořkov
Mořkov
od 120 Kč/hod.

Detail

1. ZLATÁ SERVISNÍ s.r.o. - Čerpací stanice MOL, pracoviště Nový Jičín
Nový Jičín
od 21 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail