Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Restaurátoři dokončují sanaci pěti čestných hrobů

Na hřbitově v Novém Jičíně byly před dvěma lety označeny některé hroby významných občanů za čestné. Město se zavázala, že o ně bude pečovat. Restaurátoři tak letos pracují na obnově prvních pěti kamenných náhrobků.

Téměř půl roku restaurátoři vrací zašlý lesk pěti náhrobkům na hřbitově. Patřily významným rodinám a osobnostem, které se v minulosti podílely na rozvoji města. V roce 2018 jim a dalším 13 udělili zastupitelé statut čestného hrobu. Před dokončením jsou například práce na místě posledního odpočinku představitel církevního a kulturního života Josefa Proroka.

Tomáš Skalík, restaurátor: “Tady stojíme zrovna u náhrobu, kde ještě řešíme drobné nesrovnalosti v textech, kde dohledáváme poslední informace v archivu. Tady už bude zbývat jen retuš a vrátit Krista na kříž.”

Naproti tomu u hrobky stavitelské rodiny Klossů byl ještě potřeba jeřáb, aby umístil zpět na místo restaurované kamenné bloky. Náklady na obnovu, v podstatě uměleckých děl, hradí z větší části město, které se zavázalo o ně pečovat.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Práce začaly koncem dubna a budou pokračovat až do poloviny října. Rozpočet byl určen na necelých 900 tisíc korun, 300 tisíc pokryje dotace z Česko-německý fond budoucnosti.”
Pavel Wessely, předseda komise RM pro péči o památky: “Po impulsu z klubu rodáků a posléze doporučení komise pro péči o památky se podařila první etapa sanace významných náhrobků, a zejména těch, které to z technických a bezpečnostních důvodů požadovaly.”

Tato fáze sanace čestných hrobů navazuje na první aktivitu na tomto historickém hřbitově, na vybudování lapidária před 15 lety.

Pavel Wessely, předseda komise RM pro péči o památky: “Kdy se soustřeďovaly zapomenuté a zejména popadané náhrobky a dnes se dá říci, že to byl dobrý počin, který občané oceňují, protože po těch válečných dobách hřbitov pustnul.”

Následovala oprava náhrobku textilního podnikatele Richarda Weisse, který už se rozpadal, a pak současná fáze renovací. Kromě zmíněných hrobů Josefa Proroka a Klossů jsou v péči restaurátorů také pomníky významného továrníka a starosty Wilhelma Grohmanna, Ignáce Cibulky a Bloomů, další stavitelské rodiny.

Tomáš Skalík, restaurátor: ”Zrovna u té hrobky Bloomovy, tam jsme původně měli za to, že vyměníme kompletně celou střechu, ale ukázalo se, že lem té střechy je pěkně řemeslně zpracovaný, je dobře dochovaný, tak jsme nakonec jen doplňovali a původní prvek zůstal částečně zachovaný.”

U některých náhrobků bylo mravenčí prací pátrání po původních nápisech, které zub času téměř zahladil.

Václav Nezval, odbor rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Snažíme se dohledat i ty texty. Což se, ať už s pomocí starých fotografií, díky pomoci z archivu nebo farnosti, částečně daří, částečně nedaří objevovat.”

Restaurované hrobky jsou z kvalitního kamene, problémem bylo jejich biologické napadení, zejména kořeny stromů, kdy hrozilo jejich rozpraskání. Potomci osobností, které jsou v nich pochovány, žijí v zahraničí a v průběhu generací vztah k Novému Jičínu dávno ztratili.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy