Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Hückelových vilách je rušno, odborníci likvidují škůdce

V památkově chráněných Hückelových vilách v Novém Jičíně se odborníci pustili do likvidace dřevokazné houby. Vyskytuje se nejen v dřevěných prvcích, ale pronikla i do zdiva. Odstranit ji pomáhá mikrovlnné záření.

Podlahy v obou novojičínských Hückelových vilách dřevokazná houba zcela zničila a musí pryč. Firma provádějící sanační práce také od stěn jídelny odloupla dřevěné obložení a nábytek, který je součástí. Vše je také napadené houbou.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “V současné době jsme za jedno s lidmi, kteří participují na těchto pracích, aby se zachránilo co nejvíce konstrukčních prvků.”
Jaroslav Jakůbek, restaurátor historického nábytku: “Jsou to umělecko-řemeslná díla nesmírné umělecké hodnoty. Doufám, že se podaří to zachránit a alespoň částečně vrátí.”

Dřevomorka se ovšem kromě dřevěných podlah a objektů rozšířila i do zdiva. Dobré podmínky pro její růst podnítily zatopené sklepy, a také linoleum, které bylo v některých místnostech položeno. V částech vil jsou houbou porostlé i stěny ve vyšším patře.

Michal Peršin, mykologie staveb: “Provádí se teď sanační práce mikrovlnným zářením,. Má tu schopnost, že dokáže i v tom zdivu tu dřevokaznou houbu zahubit.”

Sanační práce potrvají do prosince. Vyjdou na 3 miliony 700 tisíc korun, z větší části je pokrývá dotace Moravskoslezského kraje.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků