Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na kříže v novojičínském lapidáriu spadla lípa. Zdravý strom vyvrátil říjnový vichr

Lapidárium náhrobků a litinových křížů na novojičínském hřbitově poničil spadlý strom. Zdravou lípu tu v říjnu vyvrátil silný vichr. Škody se Klub rodáků a přátel města snaží řešit svépomocí.

Zhruba padesátiletá lípa byla dominantním bodem lapidária na novojičínském hřbitově, které bylo vybudováno z popudu Klubu rodáků a přátel města. Zdravý strom teď ale dokázal vyvrátit z kořenů silný vichr.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Ten strom se, bohužel, trefil přímo mezi ty kříže a několik jich poškodil. Což je celkem nemilá věc, byly typické pro tento hřbitov. Je velmi pravděpodobné, že tyto kříže byly zhotovovány ve zdejší známé slévárně firma Dresler.”

Klub rodáků má mezi svými členy profesionála, který si poradí i se svařováním litiny, a opraví tedy poškozené kříže svépomocí.

Lapidárium se podařilo vybudovat díky financím města, Česko-německého fondu budoucnosti a za přispění samotných krajanů, kteří žijí v Německu. Myšlenka klubu rodáků tehdy uchránili nejen 200 náhrobků a litinových křížů, které zde zůstaly po dřívějších obyvatelích, ale pomohla také obnovit poškozené vztahy.

Kilian Leitz, představitel krajanského spolku: “V roce 2005 začalo partnerství s Novým Jičínem, a to v době, kdy se stavělo toto lapidárium. Dokazuje to přátelství mezi Němci a Čechy, kteří zde dříve společně žili.”

Před 15 lety tu v lapidáriu vysadili Němci českou lípu a Češi německý dub. Tyto stromy teď de facto nahradí padlou lípu.
Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Odry
Odry
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků