Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kříže v lapidáriu jsou poškozené, vichr na ně shodil zdravou lípu

Lapidárium náhrobků a litinových křížů na hřbitově poničil spadlý strom. Zdravou lípu tu v říjnu vyvrátila silná vichřice. Škody se Klub rodáků a přátel města snaží řešit svépomocí. Současně připomíná 15 let vybudování tohoto místa.

Zhruba padesátiletá lípa byla dominantním bodem lapidária na novojičínském hřbitově, které bylo vybudováno z popudu Klubu rodáků a přátel města. Zdravý strom ale v říjnu dokázal vyvrátit z kořenů silný vichr.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Ten strom se, bohužel, trefil přímo mezi ty kříže a několik jich poškodil. Což je celkem nemilá věc, byly typické pro tento hřbitov. Je velmi pravděpodobné, že tyto kříže byly zhotovovány ve zdejší známé slévárně firma Dresler.”

Klub rodáků má mezi svými členy profesionála, který si poradí i se svařováním litiny, a opraví tedy poškozené kříže svépomocí.

Lapidárium je tu v zadní části hřbitova k nahlédnutí, procházkám i k zamyšlení už 15 let. Podařilo se ho vybudovat díky dobré vůli více stran.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Především zde byly prostředky města, ale zapojili se svými sbírkami také krajané a pak Česko-německý fond budoucnosti. Tyto tři finanční zdroje umožnily realizaci.”

Myšlenka klubu rodáků tehdy uchránila nejen na 200 náhrobků a litinových křížů, které zde zůstaly po dřívějších obyvatelích, většinou německé národnosti, ale pomohla také obnovit poškozené vztahy.

Kilian Leitz, představitel krajanského spolku: “V roce 2005 začalo partnerství s Novým Jičínem, a to v době, kdy se stavělo toto lapidárium. Dokazuje to přátelství mezi Němci a Čechy, kteří zde dříve společně žili.”

V roce 2005, když se lapidárium otevíralo, tu už jakoby dopředu de facto předurčili náhradu padlé lípy, pod jejíž korunou se odehrávaly všechny významné momenty daného místa.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Ten původní strom v tomto prostoru chybí. Ale byla asi šťastná myšlenka před těmi 15 lety, kdy se otevíralo toto lapidárium, byly vysazeny nové stromy, a byla v tom trošku symbolika, podílela se na tom česká i německá strana. Takže v jednu chvíli představitelé německého krajanského spolku zasadili českou lípu a tehdejší představitelé Nového Jičína zasadili dub, který je německým stromem,”

Toto místo by si podle Pavla Wesseleho zasloužilo také ještě symbolickou připomínku dalších desítek křížů, které tu v minulosti označovaly hroby německých vojáků, padlých zejména v 1. světové válce.
Česká distribuční a.s. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Bílovec
Bílovec
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - Frenštát pod Radhoštěm
Frenštát pod Radhoštěm
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků