Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínskou tabačku nezachránilo ani odvolání u ministra kultury

Letos na podzim je tomu 150 let, kdy v Novém Jičíně zahájila výrobu tabáková továrna. Její areál byl posledním velkým objektem, který ve městě ve 21. století podlehl demolici. Nepomohla ani snaha zapsat jej na seznam technických památek.

Největší demolice v moderních dějinách Nového Jičína se odehrála v roce 2011, z povrchu zemského zmizela tabáková továrna, jejíž stavba začala v roce 1871. Klub rodáků a přátel města ji chtěl zachránit a nechat prohlásit technickou kulturní památkou.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Tento areál by typický pro naše město. Je to takový nepříjemný moment a nerad na to vzpomínám, ale pak prostě nastala situace, že ministerstvo kultury neakceptoval tento náš návrh.”

Neuspělo ani odvolání u ministr kultury

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Tento areál by typický pro naše město. A podle toho, jaké jsem měl vědomosti o technickém stavu, když jsem si to opakovaně procházel, tak jsme přesvědčený, že to mohlo mít velmi zajímavé a různorodé využití.”

Tabáková společnost v roce 1997 výrobu z Nového Jičína odsunula a objekt prodala. Přitom by zde letos mohla dosáhnout tradice 150 let. První doutníky se tu produkovaly v provizorních prostorách u centra města.

Jan Číp, Muzeum Novojičínska: “Pátého listopadu 1870 císař podepsal dokument o zřízení tabákové továrny v Novém Jičíně, protože byly součástí státního monopolu.”

Název Tabačka ovšem z města nezmizel, stejně se jmenuje obchodní centrum, které na pozemku po továrně vyrostlo.


Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků