Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Opravu harmonia platí Nový Jičín a výtěžek z benefičního koncertu

Kaple v Bludovicích u Nového Jičína prochází po povodních, které ji zasáhly v roce 2009, postupnou obnovou. Po sanačních pracích a nové výmalbě je teď v rukou odborníků harmonium. Jeho oprava je možná i díky benefiční akci.

Kaple sv. Michala v novojičínské části Bludovice není kulturní památkou, přesto město, jako vlastník, investuje do její záchrany. Zásadních oprav za více než půl milionu korun se dočkala v loňském roce, deset let poté, co ji poškodily povodně. Voda ale tehdy zaplavila i pro kapličku stěžejní hudební nástroj.

Gabriela Žitníková, správce kaple: “Po povodních v podstatě harmonium bylo zničeno, nedalo se na něj hrát, voda na něm způsobila velké škody.”

Harmonium před časem prohlédl hlavní varhanář ostravsko-opavské diecéze Jiří Krátký, a konstatoval, že se dají zachránit.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Takže jsme se rozhodli uspořádat benefiční koncert, díky kterému se vybrala značná část peněz, a harmonium po dohodě s městem bylo převezeno do opravy.”

Oprava přijde na 25 tisíc korun. Část zaplatí město. Hudební nástroj bude mít zcela nové kožené měchy a skříň získá nový povrch.

Gabriela Žitníková, správce kaple: “Někdy má člověk pocit, že je v tom životě sám, a že okolí nejeví zájem, ale já jsem si uvědomila, že tu kapličku mají lidé v okolí velmi rádi. A je to povzbuzující, když se podaří něco, s čím člověk vůbec nepočítá.”

Za normálních okolností by se v těchto dnech v bludovické kapličce konala mše jako součást tradiční Hubertovy jízdy. Místní tak doufají, že se ji, i s opraveným harmoniem, podaří otevřít v době adventu.
Česká distribuční a.s. - Bílovec
Bílovec
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

R cars prodej s.r.o. - provozovna
Bílovec
od 33 000 Kč/měsíc

Detail

HPF CleanCat s.r.o. - Mošnov
Mošnov
od 20 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků