Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Harmonium z bludovické kaple bude jako nové, snad zazní během adventu

Kaple v Bludovicích prochází po povodních, které ji zasáhly v roce 2009, postupnou obnovou. Po sanačních pracích a nové výmalbě je teď v rukou odborníků harmonium. Jeho oprava je možná i díky benefiční akci.

Tento zvuk vydává v kapli sv. Michala v Bludovicích harmonium, které zde bylo převezeno v rámci farnosti z Mariánských hor. Zahrál na něj Jiří Krátký, odborník, který se stará o varhany ve všech kostelech ostravsko-opavské diecéze. V kapličce jsou pak ještě další dva hudební nástroje, ovšem v daleko horším nebo neúplném stavu.

Jiří Krátký, organolog ostravsko-opavské diecéze: “Co se týče hudebních nástrojů tady v Bludovicích, tak jsou tady dvě harmonie. Jedno je od Karla Neussera, což byl varhanář a výrobce harmonií v Novém Jičíně, které je postiženo praskáním měchů a červotočem. Nahoře na kůru je varhanní skříň z roku 1866 od Johanna Neussera, nicméně nástroj sám byl neznámo kým odvezen někdy v 80. letech.”

Pozornost organologa se tedy soustředila na starší vzácnější harmonium z dílny Karla Neussera. Poškodila jej voda, která během povodní v roce 2009 zaplavila celou kapli.

Gabriela Žitníková, správce kaple: “Po povodních v podstatě harmonium bylo zničeno, nedalo se na něj hrát, voda na něm způsobila velké škody.”

Kaple sv. Michala není kulturní památkou, přesto město Nový Jičín, jako vlastník, investovalo do její záchrany. Zásadních oprav v interiéru, sanace zdiva a výmalby, za více než půl milionu korun se dočkala v loňském roce. Teď je na řadě renovace poškozeného harmonia, které do péče převzal právě Jiří Krátký - symbolicky 29. září, kdy má svátek Michal. Tomu ovšem předcházelo zajištění financování opravy.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), zastupitel města: “Takže jsme se rozhodli uspořádat benefiční koncert, díky kterému se vybrala značná část peněz, a harmonium po dohodě s městem bylo převezeno do opravy. Ta už začala, kůže musely být objednány z Německa, už dorazily a opravují se měchy. Díky tomu, že se harmonium rozebralo, tak se zjistilo, že i skříň je ve značně špatném stavu a v minulosti se ji někdo pokusil neodborně opravit. Takže bude celá skříň nově podýhovaná a o to krásnější to harmonium bude.”

Oživení nástroje přijde na 25 tisíc korun, lidé během benefičního koncertu Mariana Jurečky a jeho Porty Benefica, který se v kapličce konala v loňském roce, vybrali 10 tisíc, zbytek zaplatí město.

Gabriela Žitníková, správce kaple: “Někdy má člověk pocit, že je v tom životě sám, a že okolí nejeví zájem, ale já jsem si uvědomila, že tu kapličku mají lidé v okolí velmi rádi. A je to povzbuzující, když se podaří něco, s čím člověk vůbec nepočítá.”
Jiří Krátký, organolog ostravsko-opavské diecéze: “Jsem strašně rád, když se v naší diecézi saze podaří zachránit nějaký kus historie a dílo uměleckého řemesla.”

Za normálních okolností by se počátkem listopadu v bludovické kapličce konala mše jako součást tradiční Hubertovy jízdy. Místní tak doufají, že se ji, i s opraveným harmoniem, podaří otevřít v době adventu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy