Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kamenné divadlo, jen pár dnů po dokončení obnovy, označkoval vandal

Díky zákroku dobrovolníků a města se podařilo obnovit kamenné divadlo na Skalkách. Cílem záchovných prací bylo udržet jeho přirozené kouzlo. Několik týdnů po jejich dokončení amfiteátr neunikl pozornosti vandala. Fixem označkoval nově instalované lavičky.

Záchovné práce na obnově lesního divadla na Skalkách skončily 1. prosince. Rekonstrukce kamenných zídek, zpevnění schodiště, obnova laviček a další práce přišly na více než 700 tisíc korun. 29. prosince tu neznámý vandal lihovým fixem počmáral desky tří nových lavic.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Událost nám byla oznámena prostřednictvím naší facebookové stránky. A my jsme celou věc předali Policii České republiky pro podezření z trestného činu.”

Pachatel sice nezpůsobil na majetku ve vlastnictví města velkou škodu, nápisy půjdou odstranit, ovšem představitele radnice mrzí tato neohleduplnost k místu, které patří k oblíbeným cílům procházek Novojičínských. A vlastně sami občané, dobrovolníci začali před čtyřmi lety s jeho údržbou, kdy hrozilo, že se kamenné divadlo působením náletových dřevin rozpadne.

Projekt obnovy kamenného divadla počítal s tím, že na lavičkách budou nápisy, ale budou to citáty významných osobností a budou na kovových tabulkách

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Mně to osobně velmi mrzí, protože jsem si myslel, že toto je místo, které Novojičíňáci považují tak trošičku za svaté, jestli to tak mohu říci, a přiznám se, že mě ani nenapadlo, že by to někdo mohl poškodit.”

Případem se zabývá obvodní oddělení policie ČR. Ta vyzývá veřejnost k poskytnutí jakýchkoliv informací, které by vedly ke zjištění pachatele.

Jak už zaznělo, strážníci byli o vandalství informováni prostřednictvím sdělení a fotografií, které oznamovatel zaslal na jejich facebook. Tisková mluvčí ovšem apeluje na to, aby lidé takové události, kvůli rychlosti reakce, sdělovali jinými způsoby.

Ilona Majorošová, tisková mluvčí MP Nový Jičín: “Chtěli bychom upozornit občany, aby nám tyto informace neposílali na facebookovou stránku do zpráv, lepší je, když nám událost oznámí na linku 156, protože můžeme na místo okamžitě vyjet a věc řešit.”

Připomeňme ještě, že na renovaci přírodního amfiteátru získalo město dotaci ve výši 600 tisíc korun, a to díky členství v Místní akční skupině Laško ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Kromě obnovy stávajících prvků tu přibylo i několik novinek. Jednou z nich jsou právě lavice, které zde ale v minulosti byly, ovšem zanikly zubem času. Při konání akcí, především divadelní dílny, se zde proto musely lavičky navážet. Teď jsou zde nové instalována napevno.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Další takovou novinkou, která tu je, jsou stolky, které jsou posazeny na torza stromů, které musely být pokáceny ze zdravotních důvodů. Už hrozilo, že spadnou na plochu divadla. Na vyšších pařezech tedy byly umístěny stoly.”

Jeden z nich byl upraven na šachové pole a lidé si zde mohou zahrát, třeba s použitím kamenů a šišek místo figurek.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy