Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ulice města jsou vylidněné, noční klid ruší lidé doma

Podle hodnotících zpráv státní a městské policie se v loňském roce zlepšila bezpečnostní situace v Novém Jičíně. Ve městě bylo spácháno méně trestných činů i přestupků. Vliv na statistická čísla měl nouzový stav a změna trestního zákona.

698 trestných činů bylo podle zprávy Policie ČR spácháno v loňském roce na území Nového Jičína, o 150 méně, než v roce předešlém. V podobném trendu vyznělo i hodnocení městské policie, řešila 4 115 podnětů, asi o 400 méně než v roce 2019. Tento vývoj ovlivnilo posunutí hranice majetkové škody pro spáchání trestného činu z 5 na 10 tisíc korun a zejména nouzový stav.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Zaznamenáváme zásadní vliv na zklidnění nočního života ve městě, uzavřeny jsou bary, restaurace a diskotéky. Naopak zaznamenáváme mírný nárůst oznámení v rámci rušení nočního klidu v domácnostech.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V této statistice se nám poprvé objevily přestupky na poli přestupkového jednání proti zákonu na ochranu veřejného zdraví a zákona krizového. Těchto přestupků bylo loni 135.”
Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “V drtivé většině případů řešíme tyto přestupky domluvou, ale objevují se individuální excesy, kdy někteří lidé neuposlechnou výzvy strážníků a v těchto případech jsme byli nuceni udělit blokové pokuty, v loňském roce v celkovém objemu téměř 40 tisíc korun.”

Na jaře také strážníci měsíc a půl téměř denně hlídkovali u odběrného místa na covid u nemocnice, kde usměrňovali dopravu.

Nejvíce práce ale měli standardně při řešení přestupků v dopravě, v porušování veřejného pořádku a také v oblasti majetkové činnosti.

Další skupinu pak tvoří přestupky odhalené rychlostním radarem, který byl zprovozněn na Revoluční ulici a na konci roku bylo postaveno druhé měřící stanoviště na Palackého.

Daniel Rýdel, ředitel MP Nový Jičín: “Začali jsme měřit 1. března 2020, ke konci roku nám toto zařízení zaznamenal přes 15 tisíc událostí, kdy po zpracování jednotlivých událostí jsme 12 a půl tisíc událostí oznámili ke správnímu orgánu pro podezření ze spáchá přestupku v rámci porušení rychlosti.”

Se zpracovanou statistikou o vývoji bezpečnosti už se seznámila rada města, v březnu ji budou schvalovat zastupitelé.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “V tomto materiálu se také objeví, kolik zvířat strážníci loni odchytili, vloni to bylo 74, deset psů odvezli do útulku v Kopřivnici.”

Čemu se strážníci v loňském roce příliš věnovat nemohli, a to z důvodu vládních omezení, byly preventivní programy a dopravní výchova školáků.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy