Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Školáci se testují méně často PCR "žvýkací" metodou ze slin

Na novojičínských základních školách se od tohoto týdne testuje pomocí PCR testů ze slin. Ty jsou odebírány šetrnou, tzv. “žvýkací metodou”. Děti ji musí absolvovat jen jedenkrát za 14 dnů.

Od skončení nouzového stavu musí školáci dvakrát týdně absolvovat antigenní testy. Zhruba před 14 dny stát oznámil, že bude školám financovat i kvalitnější PCR testy, po kterých volali i rodiče.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Naše novojičínské školy se k tomu přihlásily a téměř všechny ode dneška, mimo základní školu Tyršova, budou testovat PCR testy. Základní škola Tyršova od dalšího týdne.”

Na základní škole Komenského 68 na nic nečekali a o státní dotaci, která činí 200 korun na test, se ihned přihlásili. Už z kraje roku tu spolupracovali na pilotním projektu tzv. žvýkacích PCR testů. Přišla s nimi laboratoř SPADIA, která má v Novém Jičíně svou pobočku.

Svatava Hajdová, ředitelka ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “My jsme využili a zprostředkovali nabídku laboratoře Spadia v únoru na možnost ověřování PCR testu ze slin, právě formou tamponku ze zkumavky. Prvňáčci a druháčci to zvládali bez potíží, proto jsme vyhodnotili, že tento způsob testování bude pro žáky komfortnější i v tom, že se mohou dělat jednou za 14 dnů.”

Tito páťáci mohli po zkušenost porovnat průběh antigenního testu stěrem z kraje nosu a žvýkací metody.

žáci 5.C, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín:
“Pro mně bylo lepší šimrání v nose.”
“To do nosu, to bylo takové nepříjemné, my z toho vždycky slzely oči. A to cumlání, to byla taková nepříjemná chuť.”
“To cumlání bylo fakt hnusné. Prostě takové nové. To tyčinkové, to mě zase strašně šimralo v nose, takže mi to bylo nepříjemné pak asi půl hodiny.”
“Pro mně bylo lepší rozhodně to do toho nosu, protože jak jsem byla malá, tak jsem to zažívala pořád strkat něco do nosu.”
“Do toho nosu bylo lepší, protože to nijak nesmrdělo. To do do té pusy má takovou nemocniční chuť.”

Vyhodnocení PCR testu se dozví rodiče sms zprávou a k informacím laboratoře bude mít přístup také daná škola.

Oldřiška Navrátilová, vedoucí Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Co se týče těch antigenních testů, tak byl velmi malý záchyt jak v mateřských, tak v základních školách. Tak doufáme, že opravdu jsme všichni zdraví a není to jen o nekvalitě těch testů.”

Novojičínská radnice bude dále pokračovat i v distribuci antigenních testů zajišťovaných státem. Jako obec s rozšířenou působností je dodává do 35 různých zařízení ve svém obvodu. Těmito testy se nadále diagnostikují třeba středoškolští studenti nebo i žáci základních škol, kteří nemohou být ve škole přítomni v den PCR testu a další.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy