Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ponor do jezírka byl zábavou i ekologickou aktivitou

Umělé jezírko v bývalém letním kině se stalo cílem ponoru několika potápěčů. Ti zde propojili svůj koníček s ekologickou aktivitou. Vyčistili dno vodního prvku a obdivovali překvapivé množství ryb

Bývalé letní kino se v odpočinkový areál proměnilo před dvěma lety. Jeho ústředním prvkem je vodní plocha o velikosti asi 600 metrů čtverečních. I když je její maximální hloubka pouhé tři metry, zlákala k ponoru místní potápěče.

Radka Církvová, Potápěčské Centrum Trigger Divers Nový Jičín: “Napadlo nás, že bychom se mohli podívat na ryby a současně to spojit s jistou ekologickou aktivitou, vyčistit to jezírko od předmětů, které tam nepatří. Ponořili se tady čtyři potápěči, kteří prolustrovali to dno. Ta plocha není veliká, takže jim to trvalo asi tři čtvrtě hodinky.”
Vít Blažek, Potápěčské Centrum Trigger Divers Nový Jičín: “Čekali jsme trošku větší znečištění. Podobné akce jsme dělali na lomech tady v okolí a je fakt, že tam se toho odpadu vytáhlo podstatně více.”

Součástí aktivity byl i dobrovolnický úklid na souši. Ten už skončil s větším úlovkem.

Radka Církvová, Potápěčské Centrum Trigger Divers Nový Jičín: “Posbírali okolí parku od plastových věcí a ti už byli úspěšnější, ti nasbírali poměrně velký pytel odpadků.”
Ema Církvová, dobrovolnice: “Lidé by to neměli házet do přírody, ta příroda to neumí sama spotřebovat. Měli by to sbírat a házet do koše.”

Překvapením ve vodě bylo naopak až velké množství ryb, pro jejich výskyt v podstatě není tento okrasný prvek určený.

Vít Blažek, Potápěčské Centrum Trigger Divers Nový Jičín: “Byli jsme překvapeni, jak je to jezírko zarybněné. Potkali jsme tam docela velkou štiku, také nějaké okouny, viděli jsme tam candáta.”

Potápěči se do jezírka vnořili po dohodě s městem. Jinak je zde koupání zakázáno, jak hlásá i nainstalované cedule.

Vít Blažek, Potápěčské Centrum Trigger Divers Nový Jičín: “Samozřejmě ze začátku ta voda byla mnohem čistší, než na konci. To jezírko je poměrně malé, takže čtyři potápěči si ho během několik minut zakalí, protože se rozkope ten sediment. Nicméně ta voda měla kolem 15 stupňů. Můžeme to brát tak, že jsme trošku odsolili výstroj a připravili se na novou sezonu, protože počasí už začíná přát potápění v našich studených lomech.”

Výcviku rekreačního potápění s přístrojem, který předchází standardnímu kurzu, se tato skupina z Nového Jičína věnuje v bazénu v Kopřivnici.

Ema Církvová, dobrovolnice: “Lokality, kde se potápíme, to jsou například u Výkleky u Lipníku nad Bečvou, Svobodné Heřmanice u Opavy nebo jezdíme do Polska, kde je u Katovic lom s velkými zatopenými bagry.”

Po základním kurzu se potápěči se získaným certifikátem mohou ponořit do hloubky 18 metrů, limit rekreačního potápění je 40 metrů pod hladinou.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy