Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hückelovy vily vysychají a odkrývají novinky, dobré i špatné

Před půl rokem odborníci provedli sanační práce v památkově chráněných Hückelových vilách. Stavby jsou nyní zproštěny dřevokazné houby. Po demontáži dřevěných prvků odhalila jedna z vil dvě překvapení.

Od loňského podzimu doznal interiér vily Augusta Huckela některých výrazných změn, zmizely veškeré dřevěné podlahy, odstraněno bylo i jejich podloží a odhaleny jsou nyní obloukovité prvky.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Prostory se změnily velice razantně, byl odstraněn veškerý nábytek, veškeré obložení, vše za participace odborných restaurátorů. Prostory jsou vysušené a byla zlikvidována dřevomorka, která byla hlavním problémem této vily Augusta Hückela.”

Dřevokazná houba napadla v této vile podlahy, obložení a nábytek jídelny a rozšířila se i do zdiva. Ze stěn ji odborníci loni na podzim likvidovali mikrovlnným zářením.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Velká část, asi 90 procent dřevěných prvků, byly naimpregnovány a dřevomorka odstraněna. Probíhá tu pravidelné větrání a kontrola klimatu, máme správce, který se o vily stará.”

Loňské sanační práce za 3 miliony 700 tisíc korun z větší části pokryla dotace Moravskoslezského kraje. Problém ale stále dělá spodní voda, která zde při dešti zatéká ze svahů směrem od Skalek a má tendenci znovu vzlínat zdivem.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “V letošním roce je naplánována další část realizace sanačních prací, které výrazně omezí právě vzlínání a prostupování vody do těchto významných kulturních památek.”

Úplné odhalení vnitřních prostor této Augustovy vily odkrylo i drobnou zajímavost, která něco vypovídá o životě v tomto kdysi honosném domě.

Radek Polách, koordinátor záchrany Hückelových vil: “Jedná se o tajný otvor, o kterém historikové a kunsthistorikové nevěděli, který jsme objevili právě při demontáži jídelny. Tento otvor je stále funkční. Je to zajímavá záležitost v rámci historického nábytku. něco podobného lze nalézt na některých zámcích, které měly šlechtické majitele.”

Tímto okýnkem mohl personál domu naservírovat do jídelního sálu třeba kávu, a to přímo z chodby, a nerušit tak soukromá jednání.

Druhým, ale už naopak nepříjemným překvapením, bylo odhalení uhnilých nosných trámů v jedné z místnosti v horním patře vily. Zatékalo na ně dlouhodobě přes balkon. Z bezpečnostních důvodů musela být dole podepřena část stropů.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy