Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městský architekt se ujal své role, pro lidi by využil okolí Jičínky

Nový Jičín má městského architekta. Bude poradcem u významných projektů, a to nejen pro radnici. Odbornou radu u něj získají také občané nebo investoři, kteří plánují stavební záměry na území města.

Získat pro město kvalitního architekta si vedení Nového Jičína dalo za cíl už na začátku tohoto volebního období. Rok a půl s Českou komorou architektů konzultovalo, jak by mělo vypadat výběrové řízení. To bylo vyhlášeno letos na jaře.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Přihlásilo se celkem 11 architektů. Komise, která byla složena ze zástupců České komory architektů, zástupců vedení města a odborů města, v podstatě jednomyslně vybrala Martina Maternu.”

Architektuře se Martin Materna věnuje dvacet let, působí v Opavě, kde má s kolegou architektonické studio. Část práce už věnovali také formování veřejných prostranství. Například v Hlučíně realizovali projekt nové ulice.

Martin Materna, městský architekt: “Nový Jičín je velmi pěkné město, má krásné historické jádro, a na tom, bych řekl, že se dá stavět. Má pěknou vilovou čtvrť, okružní třídu, ale také má pozůstatky z dob minulých, jako většina českých měst. Jsou to panelové sídliště, modernistické zásahy, kdy se bouraly části rostlé struktury. Na to navazuje další problém, což je dopravní zátěž města tím průtahem.”

Městský architekt je externím spolupracovníkem úřadu, nebude zpracovávat žádné projekt pro Nový Jičín, ale bude poradcem, a to nejen pro radnici, ale i pro podnikatele, kteří ve městě připravují stavební projekty, a pro veřejnost .

Jitka Pospíšilová, vedoucí odboru rozvoje a investic, MěÚ Nový Jičín: “Využijeme odborné znalosti pana architekta jako oponenta a konzultanta v projektech, které jsou rozpracované. Jednou z nejdůležitějších rolí, kterou očekáváme, že bude architekt zastávat, bude péče o veřejný prostor, veřejná prostranství, která nejvíce působí na občany města a jsou jejich jakýmsi obývacím pokojem v tom městě.”
Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Chystám ideovou soutěž na lávku přes řeku Jičínku, architektonickou soutěž na sportovní halu, ideovou soutěž na tenisovou halu a potom nějaké drobnější úpravy. Já si od toho také slibuji to, že se nám díky Martinu Maternovi podaří i trošičku zpopularizovat ten obor. Protože když se řekne architektura, je to takový velmi obecný pojem. Já věřím tomu, že pan architekt bude přinášet konkrétní podněty, co by bylo vhodné ve městě zrealizovat nebo změnit, a zároveň to podat lidem i tak, aby tomu rozuměli.”
Martin Materna, městský architekt: “Co třeba tady já vidím jako dobrý impuls k práci, tak je třeba řeka Jičínka, která by se mohla pěkně zapojit do organismu města. Vytvořit nějaký princip, jak revitalizovat to okolí říčky tak, aby vznikly prostory pro lidi.”

Nový městský architekt je k dispozici od 7. června. v Novém Jičíně bude bývat vždy v pondělky odpoledne. Informace, jak si konzultaci dopředu domluvit, jsou na webu města.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy