Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín má vzpomínku na oblíbenou císařovnu

Expozici klobouků v novojičínském Návštěvnickém centru obohatila na léto výstava vojenských čepic a přileb. Doprovází ji i řada kuriozit, jedna z nich souvisí s císařovnou Sissi.

Uvnitř Návštěvnického centra v Novém Jičíně se nacházejí dvě stálé expozice. Jedna je věnována generálu Laudonovi, druhá kloboukům. A právě zde je i další zákoutí, které pravidelně prezentuje různé zajímavosti.

Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “V kloboucích se právě nacházíme a je zaměřena především na výrobu klobouků plus zkoušírnu, kde i mohou návštěvníci vyzkoušet až 300 klobouků. Plus tady také máme výstavní prostor, ve kterém se zhruba po třech měsících obměňují putovní výstavy.”

Aktuálně je tu instalována výstava ze sbírek Muzea Novojičínska - Ve zbrani a zbroji. I když je rozsahem menší, obsahuje několik vzácností.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Podařilo se nám určit jeden z unikátních fezů, které používaly jednotky rakousko-uherské armády, o tom se až tak moc neví, za první světové války. Byli to příslušníci z Bosny a Hercegoviny.”

Je zde také dětská vojenská uniforma knížat z Lichtenštejna nebo tropický klobouk příslušníků Afrikakorps. Výjimečným exponátem je stuha z praporu Veteránského spolku v Novém Jičíně z roku 1878. Je spojena s císařovnou Sissi.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Pamětní stuha obsahuje i jméno císařovny Alžběty Elisabeth Amalie Eugenie, která byla patronkou tohoto praporu.”

Výstava Ve zbrani a zbroji bude v Návštěvnickém centru k vidění do 29. srpna.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy