Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum se chce otevřít veřejnosti skleněnou bránou místo kamenné zdi

Muzeum Novojičínska chce být moderní kulturní institucí. Představilo vizi nových expozic a projekt rekonstrukce vstupní části svého sídla v Žerotínském zámku. Současnou kamennou zeď má nahradit skleněný průchod, který nádvoří více otevře veřejnosti.

Jednotná vizuální identita v podobě moderního loga, nové expozice a především rekonstrukce vstupu do nádvoří Žerotínského zámku, včetně zbourání kamenné zdi, kterou směrem od Hotelu Praha nahradí prosklený vstup - to jsou základní prvky proměny v moderní kulturní instituci, kterou chce být Muzeum Novojičínska, jehož zřizovatelem je Moravskoslezský kraj.

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči: “První etapa je zpřístupnit veřejnosti prostor vstupu do nádvoří Žerotínského zámku, na který je zpracovaná studie. Myslím si, že ten návrh, který Muzeum Novojičínska má, tak myslím, že kopíruje takové ty světové trendy, co se týká moderní architektury a zatraktivnění původních památek, které nám nechaly předcházející generace.”

Interiéry muzea by měly oživit tři zcela nové expozice - mezi nimi ta věnovaná Kravařsku, jehož je Nový Jičín součástí.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Jednadvacátý století nabízí poměrně hodně možností, jak komunikovat tradiční nebo konzervativní hodnoty, a to je v podstatě i cílem Muzea Novojičínska. My bychom se chtěli dotknout staré původní krajiny Kravařska, která samozřejmě už neexistuje, a současně využít moderní technologie, abychom získali prostor pro komunikaci s návštěvníkem v 21. století.”

Expozice s pracovním názvem Ostrov jménem Kravařsko by měla zaujmout přízemní zámku, kde dříve bývala restaurace. Záměrem bude seznámit veřejnost s fenoménem území Kravařska náhledem počínajícího romantismu na počátku 19. století.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Kdy vlastně celý ten koncept toho Kravařska, a to Kravařsko jako region, se začíná sebeuvědomovat a začíná se sebeidentifikovat, ať už jazykem nebo kulturou a postupně se jakoby začíná odlišovat a vydělovat z okolního prostředí.”

V horizontu pěti, šesti let by měla v prostoru Trámového a Rytířského sálu vzniknout nová expozice historie Novojičínska. Zcela nová instalace věnovaná přírodovědě bude v místech stávající expozice klobouků, která bude nově designována a přemístěna do místa dnešní výstavy Ve znaku zavinuté střely. Další prostory se budou věnovat i historii Žerotínského zámku.

Podle hrubých odhadů si proměna muzea, která bude probíhat po etapách, vyžádá investici celkem 200 milionů korun. Moravskoslezský kraj bude chtít na realizaci získat i prostředky z Evropské unie. Projekt by se mohl začít realizovat, pokud vše půjde dobře, v roce 2023.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy