Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U Hrabyně bylo slyšet úpění a křik z vojenského lazaretu

V rámci letošní Slezské muzejní noci se u památníku II. světové války v Hrabyni konaly bojové ukázky klubů vojenské historie. Doprovázely je také výjevy z vojenského lazaretu, záchrany životů i poslední pomazání.

Dvě autentické bojové ukázky, jedna za světla, druhá už za tmy, naplnily atraktivní podívanou, kterou v rámci letošní Muzejní noci připravilo Slezské zemské muzeum Opava ve spolupráci s kluby vojenské historie z různých míst Moravy. Bojové scény se odehrály u Národního památníku II. světové války v Hrabyni.

Marek Slanina, zbrojíř, Slezské zemské muzeum Opava: “Dnešní ukázka má představovat ústupové boje tady na Hrabyni, kdy se německá jednotka stahovala směrem do Hrabyně a ustupovala pryč. Do této zakázky je zařazen i vojenský lazaret.”

Lidé tak mohli vidět dobové operační nástroje, jejich použití a také si uvědomit bolestivost zákroků, často bez anestezie.

Dita Hrbáčková, KVH FENIX Nový Jičín: “Já jsem tady v zastoupení řádových sester, nejznámější řád, který působil po lazaretech a pomáhal zdravotním sestrám, byly sestry Boromejky. Pomáhaly v lazaretech ošetřovat raněné, dávat první pomoc a také poslední pomazání.”

Co se týče vojenské techniky, dominovalo polopásové vozidlo Hakl, které je exponátem opavského muzea.

Libor Chyba, KVH FENIX Nový Jičín: “Můžeme tu dnes vidět spoustu techniky, která je muzejním exponátem v Hrabyni plus svou techniku si přivezly i jednotlivé kluby vojenské historie.”

Druhý den se velká část jednotek z klubů vojenské historie přesunula do Šenova u Nového Jičína, kde předvedla další dobovou ukázku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyLXM Group a. s. - Moravskoslezský kraj
Nový Jičín
od 29 000 do 31 000 Kč/měsíc

Detail

OPTIMIA facility s.r.o. - Železniční stanice
Sedlnice
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

LXM Group a. s. - Moravskoslezský kraj
Nový Jičín
od 26 000 do 29 000 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry