Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový Jičín investoval do památek, opravil prasklý kříž nebo okna historické radnice

Nový Jičín letos investoval několik milionů korun do obnovy památek. Opravený je například kříž v místní části Kojetín. V kameni už byly praskliny, v podmáčeném podloží byl kříž navíc nestabilní a hrozilo jeho zřícení.

Kamenný kříž z roku 1888 stojí v místní části Nového Jičína Kojetín ve svahu u silnice. Kříž byl na dvou místech prasklý a radnice se rozhodla pro jeho opravu. Restauroval jej akademický sochař Jakub Gajda.

Simona Holčáková, Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Původně kříž, který vidíme za námi, stál o pár metrů výše. Ale původní místo bylo značně podmáčené a zároveň stál kříže ve svahu, a také to že byl značně degradován, horní krucifix byl ve dvou místech prasklý, hrozilo, že kříž spadne na cestu a mohlo by dojít k nějakému zranění.”

Cena za restaurování kříže byla zhruba 320 tisíc korun.

Celkem letos Nový Jičín investoval do obnovy kulturních památek čtyři a půl milionu korun. Jeden milion 300 tisíc byla dotace z ministerstva kultury.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Nejnákladnější byla patrně výměna 45 kusů oken v budově radnice, pak se prováděla sanace zdiva u knihovny a město také přispělo na opravu harmonia v kapli svatého Michala v Bludovicích.”

Budova radnice pochází ze 16. století, knihovna sídlí v secesní vile z roku 1910. Půl milionem korun také město přispělo na opravu střechy Španělské kaple, která je majetkem římskokatolické církve.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy