Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kamenný kříž u Kojetína je bez prasklin a na novém místě stabilní

Město nechalo opravit kříž, který stojí ve svahu pod Kojetínem. V kameni už byly praskliny, v podmáčeném podloží byl kříž navíc nestabilní a hrozil jeho pád. Celkem letos do obnovy památek investovala radnice více než 4 miliony korun.

Kamenný kříž s litinovým korpusem Krista z roku 1888 stojí, tak trochu schován, v místní části Kojetín ve svahu u silnice vedoucí směrem na Jičinu. Kříž už byl na dvou místech prasklý a radnice se rozhodla pro jeho opravu. Během letních měsíců jej restauroval akademický sochař Jakub Gajda.

Simona Holčáková, Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Původně kříž, který vidíme z námi, stál o pár metrů výše. Ale původní místo bylo značně podmáčené a zároveň stál kříže ve svahu, a také to že byl značně degradován, horní krucifix byl ve dvou místech prasklý, hrozilo, že kříž spadne na cestu a mohlo by dojít k nějakému zranění. Jelikož však kříž nebyl v majetku města, muselo město nejprve učinit kroky v tomto směru.”

Nový Jičín tedy oficiálně získal kříž do vlastnictví. V renovované podobě se teď vrátil na nové místo, asi o sedm metrů níže na nově vybudovaný kamenný základ, jehož okolí ještě projde úpravou.

Simona Holčáková, Odboru školství, kultury a sportu, MěÚ Nový Jičín: “Z vyprávění místních obyvatel máme poznatky, že ten kříž byl posledním místem rozloučení se zesnulým, když se vlastně vyprovázel na poslední cestě na hřbitov do Starého Jičína.”

Cena za restaurování kříže byla zhruba 320 tisíc korun plus 40 tisíc za betonový podstavec.

Celkem letos Nový Jičín investoval do obnovy kulturních památek na území města čtyři a půl milionu korun. Část nákladů, 1,3 milionu korun, uhradilo Ministerstvo kultury.

Marie Machková, tisková mluvčí MěÚ Nový Jičín: “Nejnákladnější byla patrně výměna 45 kusů oken v budově radnice, pak se prováděla sanace zdiva a také se dělal nový chodník u knihovny. Město také přispělo na obnovu harmonia v kapli svatého Michala v Bludovicích a půl milionu jsme zaslali římskokatolické církvi, která je vlastníkem Španělské kaple, kde probíhá oprava střechy.”

Za zmíněnou výměnu oken v budově radnice ze 16. století zaplatil úřad více než dva miliony korun, téměř 800 tisíci přispěje Ministerstvo kultury.

Další záchovné práce se dotkly hradeb městského opevnění, taktéž ze 16. století, kdy se po vyčistění zdivo nově spáruje.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy