Zchátralý bývalý pivovar, jehož majitelem je město, se nachází U Jezu, v lokalitě za střední zemědělskou školou v Žilině. Areál tvoří čtyři objekty a plechové garáže. Právě na nich je umístěn QR kód s upozorněním, že se jedná o Panský dvůr, kde se dříve vařilo pivo. Původní správní dům a sladová sýpka jsou tedy pod památkovou ochranou.
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “V roce 1624 ztratilo město výsadní titul královského města a do Nového Jičína tehdy přišel jezuitský řád, který se stal vrchností. V souvislosti s tím začal využívat, jsou o tom i písemné zmínky z počátku 17. století, tak zvaný Panský dvůr a pivovar. Ten se stal konkurencí právovárečných měšťanů v Novém Jičíně i ve Štramberku, protože se jednalo o novojicko-štramberské panství. Panský dvůr se stal zároveň i shromaždištěm lidí z okolních vesnic, třeba z Hodslavic, kteří se zde shromažďovali pro výkon roboty.”
Jenomže zlatavý mok se tu nevaří už léta a nevyužitý areál chátrá.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Do loňského roku tady byly dva objekty obývány, my jsme tyto obyvatele přestěhovali, nabídli jsme jim jiné bydlení. A tím, v jakém stavu ty nemovitosti jsou, tak město pro ně nemá využití a město připravuje nabídkové řízení na prodej tohoto areálu.”
Bývalý Panský dvůr má zhruba 2 700 metrů čtverečních. Podle znaleckého posudku je cena 6 milionů 300 tisíc korun.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tato záležitost byla řešena i v rámci auditu využitelnosti vybraného majetku ve správě bytového odboru města, který byl zpracován v roce 2019, a ten konstatoval zbytnost tohoto majetku pro město. navrhoval jeden z rodinných domů k demolici, protože ten je v nejhorším technickém stavu, a zbytek objektů navrhl k prodeji.”
Od jara radnice eviduje jednoho zájemce, který by areál koupil. Záměr prodeje tedy připravuje předložit zastupitelstvu ke schválení v listopadu.