Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město vlastní bývalý pivovar, který je kulturní památkou. Zřejmě bude na prodej

Město Nový Jičín je vlastníkem bývalého pivovaru, ve kterém zlatavý mok kdysi vařili jezuité. Nemovitá kulturní památka je ale v dezolátním stavu, radnice připravuje její prodej.

Zchátralý bývalý pivovar, jehož majitelem je město, se nachází U Jezu, v lokalitě za střední zemědělskou školou v Žilině. Areál tvoří čtyři objekty a plechové garáže. Právě na nich je umístěn QR kód s upozorněním, že se jedná o Panský dvůr, kde se dříve vařilo pivo. Původní správní dům a sladová sýpka jsou tedy pod památkovou ochranou.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “V roce 1624 ztratilo město výsadní titul královského města a do Nového Jičína tehdy přišel jezuitský řád, který se stal vrchností. V souvislosti s tím začal využívat, jsou o tom i písemné zmínky z počátku 17. století, tak zvaný Panský dvůr a pivovar. Ten se stal konkurencí právovárečných měšťanů v Novém Jičíně i ve Štramberku, protože se jednalo o novojicko-štramberské panství. Panský dvůr se stal zároveň i shromaždištěm lidí z okolních vesnic, třeba z Hodslavic, kteří se zde shromažďovali pro výkon roboty.”

Jenomže zlatavý mok se tu nevaří už léta a nevyužitý areál chátrá.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Do loňského roku tady byly dva objekty obývány, my jsme tyto obyvatele přestěhovali, nabídli jsme jim jiné bydlení. A tím, v jakém stavu ty nemovitosti jsou, tak město pro ně nemá využití a město připravuje nabídkové řízení na prodej tohoto areálu.”

Bývalý Panský dvůr má zhruba 2 700 metrů čtverečních. Podle znaleckého posudku je cena 6 milionů 300 tisíc korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tato záležitost byla řešena i v rámci auditu využitelnosti vybraného majetku ve správě bytového odboru města, který byl zpracován v roce 2019, a ten konstatoval zbytnost tohoto majetku pro město. navrhoval jeden z rodinných domů k demolici, protože ten je v nejhorším technickém stavu, a zbytek objektů navrhl k prodeji.”

Od jara radnice eviduje jednoho zájemce, který by areál koupil. Záměr prodeje tedy připravuje předložit zastupitelstvu ke schválení v listopadu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy