Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podle novojičínského gymnazisty Filipa první volby k osmnáctinám patří

Letošní volby do poslanecké sněmovny jsou první oficiální možností, jak projevit svůj názor na směřování země, pro 18 letého Filipa z Oder. Studuje na novojičínském gymnázium a v tom, komu odevzdá svůj hlas, měl jasno už dopředu.

Dosud si mohl Filip vyzkoušet aplikovat své volební právo jen prostřednictvím různých studentských voleb na novojičínském gymnáziu. Letos v srpnu mu bylo 18 a tak poprvé oficiálně odevzdá svůj hlas ve volbách do poslanecké sněmovny.

Filip Mikoška, prvovolič: “Já to vnímám jako takovou občanskou povinnost a když můžu volit, tak volit jdu. A navíc jsem si chtěl nebo si ještě chci vyzkoušet všechny novinky k plnoletosti.”

O volbách a vůbec o politické situaci se baví se spolužáky, tipy na různé srovnávací weby a volební kalkulačky dostal i v hodinách společenských věd, a názory na toto téma si vyměňuje i v rodině.

Filip Mikoška, prvovoličt: “Myslím si, že ty volby jsou zásadní, protože se v nich bude odrážet naše budoucnost naší mladé generace. A naše mladá generace má dlouhodobě nízkou volební účast, a tak by bylo pěkné, kdyby ta účast vzrostla a mohli si také nějakým způsobem určit, co se bude dít dále.”

Do volební místnosti, kterou má v Odrách, už vstoupí s konkrétním listem a dopředu ví, která jména i zakroužkuje.

Filip Mikoška, 18 let: “Já jsem se rozhodoval docela dlouho a už mám jasno. Takže přijdu s jedním lístkem a nebudu nic řešit. Já bych jenom chtěl říct právě těm mladým voličům, aby k těm volbám šli, aby se toho nebáli, překonali sovu úzkost, strach a lenost a třeba využili i ty preferenční hlasy a určitě, aby šli k volbám.”

Na politicích považuje za nejdůležitější to, aby byli transparentní, aby nemlžili, a byli silné sebevědomé osobnosti.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy