Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kravaty na Baště připomínají i setkání starostů s prezidenty

Krásné kravaty z Kravařska je název výstavy, která aktuálně obsadila prostor klubu rodáků na baště. Recesní prezentace vázanek má návštěvníky především pobavit. Mezi vystavenými kousky se ale najdou i takové, které se potkaly s prezidenty.

Před několika lety se na baště konala výstava Krámy z Kravařska, na dvě KráKra teď navázalo třetí a vznikla recesní výstava Krásné kravaty z Kravařska. Přispěli do ní především členové Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “V kravatách je obrovská pestrost a zejména i velká tradice, které je v Evropě 350 let, tak jsem si řekl, zkusme to. Myslím si, že se lidé minimálně pobaví. Přiznám se neskromně, že mých kravat je tady asi nejvíce. Na kravaty jsem si potrpěl od časů, kdy jsme chodívali na nedělní vycházky na Skalky a šlo se s kravatou. To bylo zcela běžné za mého mládí.”

Mezi vystavenými vázankami jsou i takové, které připomínají zajímavé momenty, třeba setkání bývalých starostů s bývalými prezidenty. Jedu z nich měl uvázanou Ivan Týle při setkání s Václavem Klausem. Ostatní kravaty v symbolické vitríně už patří Pavlu Wesselemu. Rovněž se ocitly v blízkosti Václava Klause, a také ve společnosti prvního porevolučního prezidenta.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Jsou tady kravaty, které se, v uvozovkách, potkaly s prezidentem Havlem při jeho návštěvě v našem městě roku 1999.”

Další z kravat byla u druhého setkání Pavla Wesselho s Václavem Havlem na Pražském hradě, a jednu z nich mohl na bývalém novojičínském starostovi vidět dřívější polský prezident Lech Wałęsa.

Zajímavou sbírku tvoří také kravaty, které souvisejí s partnerskými městy.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Když se podíváme, je to kravata z města Gorlitz, to je naše nejstarší partnerství, dále je to město Ludwigsburg nebo kravata z Épinalu.”

Některý z dalších látkových exponátů může být i tahákem do školy.

Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Někteří návštěvníci si možná budou lámat hlavu nad tím, co to je za podivnou kravatu s divnými nápisy. Proto jsme napověděli popiskou Mendel, čili toto je kravata, na kterou byl přenesen rukopis Mendelovy teorie genetiky.”

Výstava ale obsahuje i motýlky a nebo zcela běžné vázanky, které dokumentují vkus dané doby.

František Holub, Klub rodáků a přátel města NJ: “Je tady motýlek z první republiky po mém tchánovi. A tyto se Simpsonovými jsou zapůjčené od zetě a syna.”
Pavel Wessely, Klub rodáků a přátel města NJ: “Jsem velmi rád, že členové klubu pochopili, tady tuto recesi, že přispěli a pomohli tyto kravaty představit veřejnosti.”

Prostor na Baště nicméně neobsahuje jedinou kravatu, na které by byl znak Nového Jičína. Pokud ji má někdo ve skříni, rodáci budou za její doplnění do čestné prezentace rádi, případně za jakýkoliv jiný zajímavý kousek.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy