Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzeum oznámilo další nalezené dílo novojičínského malíře Eduarda Veitha

Muzeum Novojičínska získalo informace o dalším nově nalezeném díle zdejšího rodáka, malíře Eduarda Veitha. Jeho alegorická nástropní malba byla před pár dny identifikována v soukromé vile v Brně.

Novojičínský rodák, malíř Eduard Veith, je osobností silně spojenou svými uměleckými díly, především nástěnnými malbami, s mnoha městy střední Evropy. Ve svém rodišti za sebou zanechal stopu především v Hückelových vilách.

Eva Sulovská, Muzeum Novojičínska: “Byl typickým představitelem realistické malby konce 19. století. Z takových nejvýznamnějších dekorativních maleb můžeme zmínit lunety v císařském paláci Hofburgu ve Vídni, nebo výzdobu divadla Unter den Linden v Berlíně a dnešního Národního divadla Moravskoslezského v Ostravě.”

Přestože je jeho dílo podrobně zpracováno přední kunsthistoričkou Marií Mžykovou, byla před pár dny identifikována jeho další realizace, nástropní alegorická malba v soukromé vile na Lidické ulici v Brně.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Majitelé vily zjistili, díky svým kontaktům, že se jedná o dílo Eduarda Veitha. Toto dílo bylo restaurováno a dneska je v nádherné době. A pevně doufáme, že i jeho další realizace, hlavně v Hückelových vilách, budou opětovně navráceny do původní podoby.”

Muzeum Novojičínska vlastní na 40 obrazů Eduarda Veitha. Některá díla za sebou zanechal v zámoří, ve Spojených státech amerických a v jižní Americe.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy