Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Co trápí lidi z novojičínských místních částí, zjišťovalo vedení města

Vedení města zjišťovalo, co nejvíce trápí obyvatele všech jeho místních částí. Na veřejných setkáních bylo slyšet například požadavky na dobudování chybějící kanalizace nebo chodníku.

Ve všech pěti místních částech Nového Jičína proběhly v říjnu veřejná setkání s občany. Do Bludovic, Kojetína, Loučky, Straníku a Žiliny vyrazilo kompletní vedení města, vedoucí odborů městského úřadu, zástupci technických služeb a městské policie.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Setkání slouží k vyhodnocení investic z předešlého období do dané místní části a nastínění plánů investic na příští rok. Také slouží k dotazům a k vznesení podnětů občanů místních částí.”

Padaly otázky na běžné problémy, jako je stav komunikací nebo ořez stromů, až po podněty na finančně nákladné akce. Mezi ty určitě patří dlouholetý požadavek na rozšíření vodovodního řadu v Bludovicích a ve Straníku. Obyvatele těchto místních částí také trápí absence kanalizace.

Petr Brandejs, člen osadního výboru v Bludovicích: “Osadní výbor připomněl problémy, které se vlečou mnoho let, a to je buďto legalizace dešťové kanalizace nebo projekt nové kanalizace v Bludovicích. Občané připomněli, že vodovod na Záhumenní cestě se vleče již mnoho let a pan Ž8k z městského úřadu vysvětlil, že spolupracovat se státem je vážný problém a trvá to často mnoho let. A takové věc, která občany trápila mimo ty, kterými se zabývá osadní výbor, tak to bylo zrušení baby a senior taxi.”

Co se týče zmíněného požadavku na vybudování kanalizace, to je podle starosty Stanislava Kopeckého v současné době pro město finančně nedostupné.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Pohybujeme se řádově v částce nad 200 milionů korun. To znamená, že zhruba na jeden odkanalizovaný dům by vyšla částka kolem jednoho milionu korun, což je nepředstavitelné. Řešení prozatím není definitivně odsouhlaseno, ale jedna z variant je dokončení pasportu dešťové kanalizace, zjištění skutečného stavebně technického stavu a následně umožnění připojení domácích čistíren odpadních vod na tuto kanalizaci.”

V Žilině zase rezonuje téma bezpečnosti chodců v koncové části na silnici směrem na Životice u Nového Jičína. I na veřejném setkání byl diskutován chybějící chodník v délce zhruba 400 metrů.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Tam ta stavba není jednoduchá, je velice složitá, přeložky a podobně. A tak jsme požádali vedení města, zda by nebylo možné v tom úseku, kde ty chodníky nevedou, vybudovat dvě autobusové zastávky. Určitě by to nebylo tak finančně náročné, dalo by se to řešit rychleji, a pro ty lidi by to byla pomoc, protože by vyšli z domu na zastávku a nemuseli by jít tím nejkritičtějším úsekem, který je velice nebezpečný hlavně pro malé děti, když chodí do školy na autobus.”

Druhý dlouhodobý problém, který také zazněl na setkání občanů s vedením města v Žilině, je vyčištění toku Jičínky.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “To dno je zanesené, a pokud se objeví trošku vydatnější deště, tak se ta voda okamžitě tlačí z břehu ven a ohrožuje tam ty nemovitosti. Majitelem toku jsou Lesy České republiky, tak aby město pomohlo vyjednávat s těmi Lesy ČR, aby pomohli ty nemovitosti a ty lidi tam ochránit.”

V místní části Loučka se chybějícího úseku chodníku kolem hlavní silnice Císařská dočkali v loňském roce. Letos tu město investuje například do rekonstrukce krytého stání.

Jaroslav Kotas (KSČM), předseda osadního výboru v Loučce: “A dokončil se hlavní vodovodní řad pro oblast kolonie na Císařské. Pokud se týká příštího roku, to jsme dávali do požadavků, tak by se měla realizovat záležitost bytových domů, největší akce je rekonstrukce školního hřiště u Základní školy Dlouhá, rekonstrukce části veřejného osvětlení a možná vybudování nějakých míst na stání u Orlovny pro lidi, kteří tam vozí děcka do mateřské školky.”

Také by měl být odvodněn úsek směrem od cyklostezky vedoucí z ulice Dlouhá do Loučky. Pokud více zaprší, právě odtud stéká voda až do krytého garážového stání.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy