Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

O nejzdařilejší proměnu se uchází i bývalé novojičínské kino

Ve vestibulu radnice je k vidění výstava Má vlast cestami proměn. Představuje zajímavé projekty, které na území Moravy přetvořily například veřejná prostranství nebo budovy. Je mezi nimi také revitalizace bývalého novojičínského letního kina.

Spolek Cestami proměn ve spolupráci s Národní kulturní památkou Vyšehrad pořádá putovní výstavu Má vlast cestami proměn již 13. rokem. Výstava je prostorem pro prezentaci projektů, při kterých došlo k proměně zanedbaných nebo nevyužívaných prostranství v atraktivní lokality. K vidění je ve vestibulu radnice a má také novojičínského zástupce.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Představuje příznivé proměny ať už veřejného prostranství, nebo budov občanské vybavenosti, jako jsou nádrží, klidně i tělocvičny nebo něco podobného, nebo i proměny v něco úplně jiného, což byl třeba i ten náš případ, že z prostoru, který byl původně byl letním kinem, se stal relaxační areál s vodním prvkem, a tuto proměnu jsem přihlásili my.”

Výstava v několika celcích putuje po České republice od května. Část, která je do 22. listopadu k vidění v Novém Jičíně, prezentuje proměny z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje, a je zde i projekt ze Slovenska.

Na každém panelu je fotografie, jak dané místo vypadalo před proměnou, a jak vypadá teď, je tam informace o investorovi i realizátorovi stavby.

Lucie Hrdličková, koordinátorka Zdravého města Nový Jičín: “Je tam doplněno základní povídání o tom, jak se proměnil účel daného místa a jak vznikl ten nápad na tu proměnu. Protože cílem je vlastně i mapovat, jaké jsou potřeby lidí i z hlediska toho, jak funguje veřejný prostor kolem nich. Ve chvíli, kdy jsme i my, jak naložit s tím zchátralý biografem, tak také proběhlo veřejné projednání. A právě poptávka po nějakém příjemném relaxačním prostoru, kde mohou trávit volný čas, bylo to, o co projevili lidé zájem a na to jsem reagovali.”

Výstava bude po různých místech cestovat celý rok, v květnu 2022 se vrátí na Vyšehrad, kde budou slavnostně vyhlášeny nejzdařilejší proměny. Rozhodnout o nich mohou i lidé hlasováním. Informace jsou webu spolku Cestami proměn.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy