Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odstrašující protidrogová prevence dorazila na železniční nádraží

V novojičínské železniční stanici zastavil Protidrogový vlak. Odstrašující příběh varující před drogovou závislostí viděli žáci vyšších ročníků základních škol, odpoledne byly vagony otevřeny veřejnosti.

Příběh z Protidrogového vlaku oslovil mladé lidi v Novém Jičíně letos potřetí. Město za tuto odstrašující prevenci zaplatilo zhruba 100 tisíc korun a umožnilo tak svým školákům, a nejen jim, vstup zdarma.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Město Nový Jičín hradí ten první den, je to zhruba 100 tisíc korun. Ten druhý den, na to se skládají školy z okolních obcí. Pro veřejnost jsme zajistili návštěvu vlaku zcela zdarma. Co se týče preventivního smyslu, tak si myslím, že je to jedna z těch nejkrásnějších příkladových a edukačních pomůcek, co se protidrogové politiky.”

Šest stříbrných vagonů Revolution train, ve kterých se interaktivně v několika malých kinosálech a instalacích odehrává reálný příběh, který končí zmařeným životem, si například prošli osmáci Základní školy Komenského 68.

Vojtěch Hastík, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Je to jako prevence velice dobrá věc, to rozhodně. Člověk se zamyslí, řekne si, jak to vůbec může člověka takto zničit.”
Lucie Dvorská, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Měl jsem z toho zajímavý pocit, že to tak funguje a ti lidé se z toho nemohou dostat, že to pro ně musí být strašně těžké.”
Iveta Žemličková, výchovný poradce, ZŠ Komenského 68, Nový Jičín: “Tady ta věc je bezvadná. Ze začátku, když děti vstupují, tak trochu očekávají, že to bude velká sranda, a potom, jak tím vlakem prochází, tak se ztiší a je vidět, jak o tom přemýšlí.”
Pavel Tůma, autor projektu Protidrogový vlak: “Spouštíme nový způsob prevence, máme rozšířenou expozici o strom života. Děti, nejen že ukončí náš příběh v té tmě a beznaději toho kluka, mého kamaráda, který se kdysi předávkoval, ale vstoupí do této pozitivní místnosti a u stromu života je chceme motivovat. Chceme, aby po této lávce odešly do klubovny tzv. RT Hub a je to inovativní klubovna, kterou chceme stavět v každé městě.”

Projekt inovativních kluboven bude spuštěn 1.1. 2022, půl roku bude fungovat virtuálně, a to tak, že mladí lidé pomocí aplikace budou moci vstoupit do Ligy dobrých skutků v sociální oblasti v rámci města.

Pavel Tůma, autor projektu Protidrogový vlak: “A když zjistíme, že i zde existuje dobré podhoubí mládeže, kterým není lhostejná starší generace, senioři, a půjdou jim pomoci, tak za to od našeho nadačního fondu dostanou kredity. A my ty děti už od 12 let chceme motivovat k práci a především je chceme vrátit trošku ke zdravému způsobu myšlení.”

Více informací najdou zájemci na webu Revolution train. Autor projektu ale připravuje i další novinku - akci Policejní pátračka, kterou by absolvovali děti se svými rodiči.

Z Nového Jičína Revolution train odjel do dalších měst Moravskoslezského kraje, celkem už se snažil svým tragickým příběhem narkomana zapůsobit na zhruba 200 tisíce dětí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy