Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Capoeira je jedinečná, říká novojičínský trenér s mezinárodními zkušenostmi

Bojové umění připomínající tanec s akrobatickými prvky - tedy capoeiru - mohou v Novém Jičíně zájemci trénovat bezmála dvacet let. Klub teď otevírá nové dětské skupiny, které vedou zkušení trenéři s mezinárodními úspěchy.

Novojičínský klub capoeiry vznikl v roce 2002 a v současné době pod vedením hlavního trenéra Ondřeje Nováka patří do asociace Vem Camará Capoeira.

Ondřej Novák, trenér Vem Camará Capoeira, Nový Jičín: “Já jsem jeden z těch, kteří tady začínali v roce 2002, pak jsem šel na školu do Olomouce, kde teď vedu veliký klub. Pak mě ale oslovili rodiče z Nového Jičína, že jim končí trenér a že je nechcou nechat ladem. Takže jsem na to kývnul, že to zkusíme, a ta spolupráce už trvá nějaký čtvrtý rok.

Trénink teď zaměřují především na děti a mládež, zhruba od 7 do 18 let. Scházejí se v tělocvičně Mendelovy střední školy v pondělí a ve středu.

Ondřej Novák, trenér Vem Camará Capoeira, Nový Jičín: “U nás začínáme od sedmi let, ale některé děti tady mají i méně, někteří začali i v pěti, ale je to vždy na vyzkoušení, jestli to dítě zvládne ten trénink, tu pozornost, protože hodinový trénink a udržet tu pozornost není úplně jednoduchý.”

členové Vem Camará Capoeira, Nový Jičín:
“Capoeiru dělám už sedm let a nejvíce mě na tom baví kopy a akrobacie.”
“Mně na tom baví to, že je to pohybové a můžu se před někým ochránit.”
“Začalo mě to bavit, protože mě to zajímalo a chtěla jsem zkusit něco nového.”
“ Já už dělám capoeiru dvanáct let, nejvíce mě na tom baví, jak je to kreativní a jedinečné. Byla jsem na závodech a byla jsem první a čtvrtá žena v republice.”
Ondřej Novák, trenér Vem Camará Capoeira: “Za mě je capoeira super v tom, že se tam snoubí strašně moc prvků. Je tam akrobacie, hudba, zpěv, rytmus, tanec, bojové umění, takže je tam od každého něco a každý si tu může najít to svoje. Takže v tomto si myslím, že je capoeira jedinečná a v žádném jiném sportu tohle není, že by se cvičilo komplexně všechno a na každém tréninku je i zpěv, hudba, hrajeme na hudební nástroje, takže v tomto si myslím, že jsme jedineční.”

S capoeirou mohou trénující děti zažít také semináře pod vedením brazilských mistrů, mohou se účastnit různých vystoupení, soutěží, až po mistrovství republiky, Evropy i světa.

Ondřej Novák patří k průkopníkům capoeiry v České republice, v roce 2012 se zúčastnil mistrovství světa přímo v Brazílii, v roce 2019 získal 6. mistrovský stupeň: fialovo-hnědý pásek.Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy