Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Gymnázium slaví 100 let, do školy se vrátili i její absolventi

Gymnázium Nový Jičín slaví 100 let. Jubileum připomnělo dnem otevřených dveří a koncertem. Budovu školy si přišli prohlédnout bývalí učitelé a absolventi a vzpomínali na studijní léta.

Gymnázium v Novém Jičíně bylo založeno v roce 1921, budova, ve které sídlí, byla postavena o několik let později. 100. výročí založení si škola připomněla dnem otevřených dveří, dorazili na něj bývalí i současní učitelé a žáci.

Zbyněk Kubičík, ředitel Gymnázia Nový Jičín: “Celá škola je veřejnosti otevřena, jsou otevřeny speciální učebny, jsou připraveny expozice pomocí dobových materiálů, které máme k dispozici, byl natočen film o škole. Mapuje historii od založení školy do roku 1968, udělat jej Petr Horák, myslím, že se mu to velmi povedlo. Potom Tomáš Sedoník mapoval tu novodobou historii myslím si, že i z ohlasů obecenstva bylo patrné, že se jim to velice líbilo.”
Jana Malachtová, absolventka gymnázia:  “Chodili jsme tady vlastně do toho roku 83, chodili jsme tu rádi. stále se stýkáme s našim panem profesorem Vránou a třídní učitelkou paní Davidovou.”
Yvona Šindlerová, absolventka gymnázia: “Máme tady skupinu spolužáků, se kterými jsem se domluvili a přišli jsme se podívat, jak ta škola vypadlá.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Tím, že jsem absolventem zdejšího gymnázia, tak se mi vybavuje spousta vzpomínek na ty čtyři krásné roky, které jsem zde prožil, takže ať už jsou to kantoři, kteří ještě mnohdy působí na této škole, kteří nás učili, jsou to spolužáci, jsou to vzpomínky na krásné zážitky a na tu dobu, která byla dobrá.”

Na tomto gymnáziu studovali také například zakladatel Liberálního institutu, člen Vědecké rady Národohospodářské fakulty VŠE, který působí i v zahraničních vědeckých institucích v oboru ekonomie Jiří Schwarz nebo lékař a spisovatel historických románů Antonín Polách.

Jiří Schwarz, absolvent gymnázia: “Dobré pocity, gymnázium se rozvíjí, neupadá, a to si myslím, že je zásadní. A co je nejdůležitější, je samozřejmě profesorský sbor a dobří studenti. Budovy jsou všude jinde krásné a lze učit v jakýchkoliv budovách, lze učit i doma, jak vidíme v poslední době, a myslím si, že co je důležité, tak jsou skutečně ti lidé, kteří to gymnázium naplňují.”
Antonín Polách, absolvent gymnázia: “Samozřejmě, že vzpomínky zůstaly, a to, co skutečně mně nejvíce oslovilo, když jsme uviděl tu místnost, ve které jsme čekali na naše maturitní trápení. Bylo to v pondělí, to si pamatuji, já jsem měl ještě před tím ráno ten studentský projev vůči našim zkoušejícím, a potom jsem musel celý den čekat, než na mě odpoledne přišla řada. Mezi tím už do té místnosti přicházeli ti, kteří už dopoledne měli tu maturitu za sebou, ti už byli v dobré náladě, a dělali tak dobrou zábavu, že my jsme zapomínali k té maturitě odcházet.”

Oslavy pokračovaly odpoledními koncerty, mimo jiné kapely Entuziasté, která na gymnáziu vznikla před 50 lety. Dále se představil Sextet +, jehož sbormistrem je pedagog gymnázia Karel Dostál a do třetice zahrála kapela, ve které hraje další učitel gymnázia Marco Campos.

V průběhu příštího roku plánuje gymnázium další akce, vyvrcholením by v červnu měl být Juniáles. Na 8. prosince připravuje den otevřených dveří pro zájemce o studium.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy