Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Názvy ulic v Žilině jsou dle přání obyvatel, například Javorová nebo Ořechová

Ulice v nově vznikající zástavbě v Žilině už mají svá jména. Vybrali si je lidé, kteří zde žijí. Nazvány budou například Kaštanová, Javorová nebo Pod Puntíkem. Naopak neprošly návrhy pojmenovat ulice po významných osobnostech.

Lokalita Za školou v Žilině se díky pokračující výstavbě rodinných domů rozrůstá, a tak vyvstala potřeba pojmenovat nové ulice. Tedy ty, které zde vznikly už před několika lety, a také ty, které se nyní začnou stavět. Jejich názvy už jsou nyní známé - bude to například Javorová, Kaštanová, Ořechová, K Lamberku nebo Pod Puntíkem. Naopak neprošly variantní pojmenování například po významných osobnostech.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Mezi obyvateli dotčené části, dotčené lokality proběhla v září anketa. Dostali dotazník, kde se mohli vyjadřovat ke každé ulici v rámci dvou návrhů. Výsledky této ankety projednala rada a zastupitelstvo a akceptovalo výsledky ankety těchto dotčených obyvatel.”

Současní obyvatelé lokality i budoucí stavitelé vybírali ze dvou variant. Ta první, která vznikla už na jaře, vycházela i z doporučení Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína. Uváděla názvy podle významných osobností, které v Žilině žily nebo působily, například Ervína Bártka, Aloise Borusíka nebo Malšská, po německé obci Malsch. V reakci na to ale vznikla v této části Žiliny občanská iniciativa a předložila své vlastní návrhy, které byly nakonec i schváleny zastupitelstvem.

Při natáčení reportáže jsme oslovili zástupce této iniciativy. Uvedli, že jsou s přijetím jimi předložených verzí spokojeni, nicméně na kameru hovořit nechtěli.

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “V té anketě zvítězil návrh těch občanů, kteří tady bydlí. Jediná ulice z toho prvního návrhu, tak je ulice Pod Puntíkem, jinak jsou ty názvy podle toho, jak si je občané navrhli, odsouhlasili v anketě a také osadní výbor souhlasil a zastupitelstvo města také.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Náš zastupitelský klub za Hnutí ANO jsme šli cestou, že jsme vnímali požadavek občanů daných ulic a hlasovali jsme pro návrh té občanské iniciativy. Tedy občané si rozhodli, jak se bude jmenovat ulice, na které bydlí.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy