Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stíhací letec RAF Josef Vavřík bude mít pamětní desku

Nový Jičín, respektive jeho část Straník, je rodištěm plukovníka Josefa Vavříka. Ten byl za druhé světové války stíhacím pilotem Britského královského letectva. Památku na něj by nově měla připomínat pamětní deska.

V Novém Jičíně už má pamětní desku generál Jaroslav Hlaďo, zdejší rodák a vojenský pilot, který lítal v Britském královském letectvu. Umístěna je na obchodním domě Javor, v době jeho rekonstrukce je tedy sejmuta. Při nedávné připomínce Dne válečných veteránů na městském hřbitově zazněla informace, že podobě by měl Nový Jičín uctít dalšího letce RAF Josefa Vavříka.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Oslovil mě úřad pro letectví, poslali mi opis vojenské knížky pana Vavříka. Ta je jeho připomínka by měla být v podobě pamětní desky. Zvažuje se, jestli to bude v rodné vísce Straníku a nebo na hřbitově, kde je pohřben. To se ještě domluví. Samozřejmě budeme respektovat přání těch pozůstalých, té rodiny.”

Josef Vavřík se narodil v roce 1919, během 2. světové války utekl do řad příslušníků československé zahraniční armády a dostal se do Francie, kde vstoupil do Cizinecké legie. Po pádu Francie byl evakuován do Velké Británie, kde přešel k letectvu.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “V roce 1943 absolvoval pilotní výcvik a stal se příslušníkem 312. československé stíhací perutě. Do této perutě přišel zároveň i jeho, svým způsobem kamarád, Jaroslav Hlaďo a společně zažili několik, možná desítek letů nad okupovanou Evropou. Josef Vavřík si připsal jeden a půl sestřelu a stal se významnou osobností.”

Po skončení války se vrátil do tehdejšího Československa a zůstal ve službě u letectva. Po únoru 1948 byl z armády propuštěn a musel vykonávat převážně nekvalifikované práce, například v Tonaku. Pro Radka Polách byl Josef Vavřík velkou personou.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Nejenom osobností v rámci svého působení ve Velké Británii, ale taktéž i pro nás plastikové modeláře, kteří jsme v osmdesátých letech hltali jeho historky a informace o tom, jak to tehdy vůbec ve Velké Británii probíhalo. Jak se například odehrála i nehoda našeho slavného esa Josefa Františka, který byl jedním z hrdinů bitvy o Británii a spoustu dalších osudů a historek, kterými nás Josefa Vavřík častoval.”

Plukovník Josef Vavřík zemřel v roce 1995 v Ostravě, pohřben je v Bludovicích.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy