Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Čestným občanem Nového Jičína je autor protestsongů a buřič

Nový Jičín má nového čestného občana, zastupitelé tento titul udělili in memoriam Karlu Krylovi, básníkovi, písničkáři a představiteli protikomunistického protestsongu. V tomto městě prožil část dětství.

Karla Kryla není třeba příliš představovat, byl to písničkář a básník, jeden z nejvýznamnějších představitelů protestsongu v letech 1968 až 1989. S Novým Jičíně ho pojí to, že zde prožil část dětství. Jeho děda, taktéž Karel Kryl, tu v minulosti vlastnil tiskárnu. Čestné občanství města navrhl udělit známému buřiči zastupitel Jiří Klein.

Jiří Klein (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “I když se narodil v Kroměříži, zemřel v Mnichově, tak s Novým Jičíně je to pojítko silné a Novojičíňáci ho vnímají velmi silně jako pozitivní osobu, a to byl ten důvod, proč jsme do toho šel. Já jsem se také setkal s jeho bratrem, Janem Krylem, a on byl také pro.”

Nového čestného občana odsouhlasili zastupitelé na poslední schůzi v prosinci.

Ondřej Syrovátka (SZ), 2. místostarosta Nového Jičína: ”Náš klub podpořil udělení čestného občanství Karlu Krylovi in memoriam, mnoho Novojičíňáků, současně žijících, na něj vzpomíná s tím, že se s ním i znali. A pokud si to někdo zaslouží, tak určitě právě on.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Samozřejmě náš politický klub byl všemi hlasy pro. Tuším, že i zastupitelé města hlasovali jednoznačně pro.”

Karel Kryl například Nový Jičín navštívil v době, když se zde zakládalo Občanské fórum. Ve městě jej připomíná dřevěná kytara a pamětní kámen v Janáčkových sadech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy