Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zápas je všestranným sportem pro kluky i holky, naučí se správně chodit i metat salta

Trénovat, jezdit na turnaje a vozit z nich medaile. Na to jsou zvyklí členové oddílu zápasu, který má v Novém Jičíně dlouholetou historii. Než se ale dostaví úspěchy, musí se bojovníci na žíněnkách naučit akrobacii a gymnastiku.

Řecko římský zápas je jeden z nejstarších olympijských sportů, novojičínský oddíl se při výchově sportovců zaměřuje na trénink nejrozšířenějšího volného stylu, ve kterém může zápasník útočit na jakoukoliv část soupeřova těla.

Martin Szarowski, trenér mládeže, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “V prosinci byly poslední závody, turnaje, mistrovství republiky, odtud jsme dovezli dvě stříbra, jeden bronz. Máme v oddíle dva juniorské reprezentanty České republiky, Natálku a Dana, takže základna je dobrá. Na tréninku máme i malé děti, rádi přivítáme další.”

K tréninku koordinace těla u začátečníků využívají řecké hry na žíněnce nebo cvičení s různým nářadím, třeba míčem. Teprve později přecházejí k učení nejjednodušších chvatů.

Martin Szarowski, trenér mládeže, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Veškeré děti se musí učit chodit, běhat, to je základ. První jsou kotouly, klasická jemná akrobacie, malá gymnastika, stojky, skoky plavmo, přemety přes překážku. Děti se naučí salta a tak dále, základ je prostě zkoordinovat celé tělo. Všechno musí o sobě vědět, jak ruka, tak noha, tak hlava.”
Kristián Očka, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Trénuji to asi šestým rokem, přivedla mě tu moje sestra, která tu zápasila. Můj největší úspěch byl v Polsku. tam jsem byl první a přivezl jsem si také pohár za nejlepší techniku.”
Zuzana Jančová, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Můj brácha tady začínal a mamka se rozhodl, že bych to mohla také zkusit, a nakonec jsem tady zůstala. Zápas se mi líbí, protože já moc na holčičí sporty nejsem. Baví mě třeba, jak děláme ty kotouly a tak, nebo i jak zápasíme.”

Teď se zápasníci připravují na mezinárodní turnaje, v únoru změří síly v Jablunkově s polskými a snad i slovenskými závodníky.

Martin Szarowski, trenér mládeže, Oddíl zápasu TJ Nový Jičín: “Potom následují nějaké turnaje v Brně, Olomouci a Prostějově, ale to nejdůležitější se koná v dubnu, kdy máme mistrovství republiky mladších žáků plus juniorů.”

I při rozjeté přípravě stále rádi do svých řad přivítají nové kluky i holky. Ideální věk je kolem šesti, sedmi let, ale zvyklí jsou začínat i se staršími, třeba dvanáctiletými dětmi. Trénuji v tělocvičně tělovýchovné jednoty na ulici Msgr. Šrámka v úterky od půl páté a v pátky od půl šesté.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy