Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pro jeden exponát je v novojičínském Návštěvnickém centru speciální box

Novojičínské Návštěvnické centrum má speciální vitrínu, ve které každý rok vystavuje ve spolupráci s Muzeem Novojičínska jiný exponát. Letos je to historická přilba městského strážníka. Současná městská policie totiž slaví 30 let existence.

Klobouková expozice Návštěvnického centra v Novém Jičíně obsahuje několik stovek různých pokrývek hlavy, které si návštěvníci mohou i vyzkoušet. V její zadní části se ovšem nachází speciální box, ve kterém je ale exponát uzavřen a jednou za rok se mění za nový. Jedná se vždy o pokrývku hlavy, která je něčím výjimečná nebo významná historicky.

Karolína Kyšková, Návštěvnické centrum Nový Jičín: “V tomto koutku expozice se nachází prachotěsná vitrína, ve které se každý rok mění exponát, který vždy máme zapůjčený z Muzea Novojičínska. Minulý rok to byl například klobouk, který byl používaný v televizním pořadu Šest ran do klobouku. Pro tento rok je to přilba strážníka městské policie.”
Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Používali ji městští strážníci, kteří mají své kořeny už v roce 1848, kdy začala vznikat takzvaná Národní garda, a posléze vznikla obecní policie. Až do roku 1926 se rozdělovaly dvě složky, jedna byla obecní policie a druhá bylo státní četnictvo.”

Vystavená přilba ovšem symbolizuje nejen dávnou historii, ale i jedno výročí z moderních dějin. Současná městská policie byla zřízena v roce 1992, letos tedy dohlíží na pořádek ve městě rovných 30 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy