Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na podezřelý předmět nesahal, správně volal 158

Nález munice z 2. světové války není ani téměř 80 let po jejím skončení ničím výjimečným. Během procházky v lese teď objevil podezřelý předmět i muž z Nového Jičína. Zachoval se správně, nesahal na něj a zavolal na linku 158.

Nálezy výbušných předmětů z období 2. světové války jsou v Moravskoslezském kraji velmi časté hlavně na Opavsku. Teď ale musel policejní pyrotechnik vyjet i k Novému Jičínu, na podezřelý předmět tu narazil Marek Olšák v lese u Puntíku.

Marek Olšák, nálezce: “Jak je tady ta výpusť z toho svahu, tak jsem si všiml, že pod ní leží značně zrezivělý kovový předmět s lehkým nánosem bahna a že má takový vejčitý tvar. Dítě jsem okamžitě od něj odstranil dál, předmět jsme vyfotil a poslal bratranci, který je bývalý voják, absolvoval mise v Bosně a na dálném východě. Ten mi potvrdil, že jde o nějaký útočný granát z 2. světové války. Takže jsem zavolal na policii České republiky.”

Právě na jaře, kdy lidé vycházejí více do přírody, pracují na zahradách a nebo provádí terénní práce, je podobných nálezů více a policie před manipulací s nimi varuje.

René Černohorský, tiskový mluvčí Policie ČR, ÚO Nový Jičín: “Aby v případě nálezu jakéhokoliv podezřelého předmětu, který vypadá jako munice, s tímto nikdo v žádném případě nemanipuloval a nezkoumal jej. V žádném případě nesmí nikdo s tímto předmětem neodborně nakládat, brát jej do rukou, kopat do něj a přenášet z místa na místo.”
Marek Olšák, nálezce: “Určitě by mě nenapadlo to vzít domů a zavézt to třeba na městskou policii, aby si oni s tím poradili.”

Správné řešení podobné situace je jediné, tak jak to udělal právě Marek Olšák, zavolat na linku 158.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy