Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice umožňuje maminkám porodit a za pár hodin jít domů

Novojičínská nemocnice v uplynulých letech investovala do modernizace své porodnice, interiéru i přístrojového vybavení. Komfort se teď snaží maminkám vylepšit i možností ambulantních porodů.

Zásadní modernizací a rekonstrukcí prošlo porodnické oddělení novojičínská nemocnice zhruba před dvěma lety. Nové jsou porodní boxy, přístrojové vybavení a také operační sál.

Táňa Přidalová, lékařka gyn. por. oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Obrovským benefitem je to, že sál pro císařské řezy se nachází v naprosto bezprostřední blízkosti porodních sálků. V případě nutnosti operačního porodu může rodička okamžitě odjet k operaci na operační sál.”

Císařským řezem tu na konci dubna přivedla na svět svou holčičku Terezku i Karolína Rovenská.

Karolína Rovenská, maminka novorozené Terezky: “Mám třetí holčičku, první jsem rodila ve Valmezu, protože jsme to měli blíž. Ale u druhého už jsme se rozhodla pro Nový Jičín. Všechno proběhlo v pořádku, spokojena jsem byla i s personálem a nebyl s ničím problém.”

Budoucí maminky tu mají k dispozici relaxační místnost s masážní vanou. Na oddělení je 5 nadstandardních pokojů. Novinkou je přístup ke stravování maminek, kromě standardního jídelníčku nemocnice mají celý den k dispozici i ten, který sestavil nutriční specialista. Tou nejzásadnější změnou na porodním oddělení ovšem je, že umožňuje i ambulantní porody.

Táňa Přidalová, lékařka gyn. por. oddělení, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Vycházíme vstříc rodičkám a rodičům, kteří si přejí po spontánním nekomplikovaném porodu odejít s miminkem domů a trávit první dny v domácím prostředí. Je to taková, dalo by se říci, bezpečnější varianta domácího porodu. Pacientka je v porodnici, ale ta následná péče je zajištěna, je o ni postaráno a určitě ten zájem stoupá.”

Péče o miminko je v tomto případě zajištěna ambulantně a to v úzké spolupráci s novorozeneckým oddělením.

Eva Opletalová, vedoucí lékařka novor. odd., Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Když se maminka rozhodne pro ambulantní porod, nikdy si miminko nenecháme ujít z naší péče. Všechna další potřebná vyšetření má v rámci naší novorozenecké ambulance. Takže, když tu maminka miminko porodí a odejde domů, bereme ho, že je naše děťátko, o které se starám, dokud jej nepředáme do péče praktického lékaře.”

Podle vedoucí lékařky novorozeneckého oddělení je zásadní to, že v případě komplikací u miminka mají v této nemocnici přímou a okamžitou návaznost na odborníky, například kardiology, a okamžitou dostupnost dalších vyšetření, včetně laboratorních

Aktuální novinkou oddělení je analyzátor sloužící k vyšetření pupečníkové krve po každém porodu.

Eva Opletalová, vedoucí lékařka novor. odd., Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Nemusíme dělat žádné odběry mamince a nemusí hned píchat ani do děťátka, odebereme z pupečníku dostatečný vzorek krve, který má velkou vypovídací hodnotu. Já jako klinický lékař okamžitě vidím, v jaké kondici je miminko, kolik má cukrů, vidíme počet červených krvinek a podobně, tedy jaký by mohl být případný problém. Tento vzorek nese hodně informací.”

Novojičínská nemocnice také dlouhodobě poskytuje předporodní kurzy pro budoucí maminky, ty jsou nyní zdarma, a ženy na ně mohou nejen do Nového Jičína, ale také do Kopřivnice nebo Hranic na Moravě.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy