Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pracují, někteří třeba jen pár hodin týdně, ale mají tu šanci

Více než rok funguje na Novojičínsku chráněná dílna, která dává práci desítkám zdravotně postižených lidí. Ti, se svými různými handicapy, nezůstávají doma a mohou se začlenit do pracovního procesu.

Zdravotně znevýhodnění lidé, třeba invalidní nebo i s mentálním postižením, našli v Novém Jičíně práci v chráněných dílnách. Na ulici Bohuslava Martinů byly otevřeny v březnu 2021. Například Michal Vahala zde dochází dva dny v týdnu a recykluje staré elektrozařízení.

Michal Vahala, zaměstnanec chráněných dílen: “Prostě mě to baví a aspoň se doma nenudím, tak chodím tady,”
Richard Mitáš, zaměstnanec chráněných dílen: “Já tady pracuju pondělí, středa, čtvrtek. Moc se mi tu líbí, jsem spokojený , rád si vydělávám penízky, ať si můžu koupit.”
Robin Vlček, zaměstnanec chráněných dílen: “ Mi se ta práce moc líbí, jsem tady i s přítelkyní, protože co doma, jen odpočívat a sedět, to ne.”
Martin Žurovec, zaměstnanec chráněných dílen: “Jo, nějaké peníze si vydělám a je to fajn. Letos už to bude rok, 10. května a moc mě to tu baví.”
Petr Bažík, majitel chráněných dílen, Aaska grafik: “Nabízím různé úvazky, různé druhy práce. Jak vidíte, tady mohou rozebírat hard disky, což zvládne každý, navíc mohou zjistit, co je uvnitř, takže to je takové pro ty více handicapované. A ti méně handicapovaní, co zvládnou balit třeba parfémy nebo dokážou plnit krabičky, tak ti mají delší úvazky.”

Na Novojičínsku už dnes chráněné dílny brněnské společnosti Aaska dávají práci asi 130 lidem a spolupracují nejen s městem Nový Jičín, ale také s chráněnými dílnami Slezské diakonie. Postupně loni otevřeli další pobočky v Kopřivnici a v Šenově u Nového Jičína.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Je pravdou, že v území působí několik zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají osoby zdravotně znevýhodněné či invalidní, ale jsou to jednotky, maximálně desítky. A v loňském roce vstoupila na naše území organizace, která umí s těmito lidmi pracovat a vytváří pro ně chráněná pracovní místa. A tvoří takový most mezi standardním pracovním trhem a oblastí sociálně terapeutických dílen.”

Město oblast zaměstnávání lidí se zdravotním handicapem dlouhodobě podporuje a snaží se povzbudit zaměstnavatele, aby se nebáli a zapojovali do chráněného pracovního procesu tyto občany. Ti tak mohou získat pracovní návyky, nejsou tolik izolovaní a mají šanci si vydělat peníze.

Petr Bažík, majitel chráněných dílen, Aaska grafik: “Každý ten handicap je jiný, všichni nedokážou pracovat čtyři nebo šest hodin, někteří pracují hodinu denně, někteří chodí jednou týdně, některé jsou zase schopni pracovat i osm hodin denně jako zdraví lidé a kolikrát jsou i šikovnější než ti zdraví lidé, protože se naučí jednu činnost a tu dělají dokonala. Podstata toho našeho podnikání je, že dokážeme s těma handicapovanýma rukama a hlavou vyrobit to, co dokáží vyrobit i zdravé ruce.”

Své fungování i v našem regionu chtějí tyto chráněné dílny dále rozvíjet, důležité je získat větší prostory a vhodné zakázky.

Petr Bažík, majitel chráněných dílen, Aaska grafik: “Proč se chceme rozšiřovat? Protože to už bereme jako naše poslání, dávat práci handicapovaným. Mým osobním cílem je 999 zaměstnaných handicapovaných, devítka je mé šťastné číslo. Vidím to tak v horizontu dvou tří let.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy