Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Muzejní noc lákala na Kravařsko a vědce Mendela

Muzejní noc v Novém Jičíně byla letos věnována fenoménu Kravařska a zakladateli genetiky Mendelovi. Díky speciálnímu questingu ožily kromě Žerotínského zámku i další objekty ve městě.

Nádvoří Žerotínského zámku na několik dní dominoval obří zelený hrášek, jako symbol zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Ten se před 200 lety narodil právě v tomto regionu, v části obce Vražné - Hynčicích. Muzeum Novojičínska jeho osobnost připomnělo Muzejní nocí, provázel ji Mendelovský quest, do kterého byly zapojeny i další místa ve městě: Návštěvnické centrum, knihovna a farská bašta.

Kateřina Pelcová, Muzeum Novojičínska: “Ve všech těch objektech jsou skryté indicie a stanoviště, jedná se o deset stanoviště a jsou to informace o Mendelovi. Každý hadač, který obejde všech deset stanovišť, vyluští jedenáct písmenek tajenky, které odkryje ne příliš známou informací o Mendelovi.”

My už teď můžeme prozradit, že tajenkou byla slova “větrná smršť”. Mendel byl totiž první člověk na světě, který fyzikálně popsal tento jev.

Kateřina Pelcová, Muzeum Novojičínska: “On sám se považoval za meteorologa a sám se takto podepisoval, on se od určité doby podepisoval jako Gregor Mendel, meteorolog, ale do dějin vstoupil jako zakladatel genetiky.”

Druhá část Muzejní noci pak byla věnována fenoménu Kravařska.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Nový Jičín samozřejmě je od pozdního středověku centrem oblasti, která se nazývá Kravařsko, a současně Muzeum Novojičínska připravuje nové expozice, které budou instalovány v prostoru Žerotínského zámku a věnují se znovuobnovení etnografického regionu Kravařska. Jedním z výstupů té připravované expozice je rekonstrukce té původní dobové cimbálovo-hudecké muziky, kterou budou mít návštěvníci možnost, možná poprvé po těch dvou stech letech, si dnes poslechnout právě v rámci dnešní Muzejní noci.”
Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Další součástí připomenutí těch kravařských lidových zvyků je rovněž vystoupení Skupiny lidových tanců a písní Javorník, která bude interpretovat původní kravařské tance.”

Muzejní noc bude v Žerotínském zámku doznívat ještě několik týdnů, a to díky komiksovým výstavám, které odkrývají Mendelův život.

Na konci září pak muzeum připomene tohoto rodáka z Kravařska - genetika, meteorologa, včelaře a vůbec muže mnoha zájmů - otevřením výstavy Johann, genius Mendel. Ta vykreslí Mendela v kulisách jeho rodných Hynčic.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy