Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vražné oslavilo jubileum svého největšího rodáka Mendela

Obec Vražné na Novojičínsku připomněla dvousté výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Oslavy v jeho rodišti, části Hynčice, zde pojali velkolepě a trvaly několik dní.

Slavný přírodovědec Gregor Johann Mendel se narodil v Hynčicích, části obce Vražné, 20. července 1822. Oslavy dvoustého jubilea začaly koncertem ve zdejším kostele, ve kterém byl pokřtěn, pokračovaly uvedením miniopery o jeho životě z pera Miloše Štědroně a vyvrcholily víkendovou slavností.

Gabriela Grzegorzová (Vrážné - obec 21. století), starostka Vražného: “Budou zde animační program, ukázka zpracování kopřiv, vlny, Národní zemědělské muzeum bude učit kaligrafii. Ti zájemci, kteří se to krásné písmo naučí, tak budou mít možnost se zapsat do dějin, protože zkusíme přepsat Mendelův rukopis.”

Slavnostně byla také odhalena křtitelnice, ze které byl Mendel pokřtěn, a podařilo se ji restaurovat, program doprovodily různé koncerty.

Návštěvníků jsem se ptali, co se jim jako první vybaví, když se řekne Mendel.

návštěvníci oslav: 
”Velký vědec, genetik a především kněz a opat.”
“Rodný dům tady u nás v Hynčicích.”
“Hrášek.”
“Je to určitě největší člověk, který se kdy narodil v prostoru Kravařska, génius.”
Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: “Johann Gregor Mendel patří bezesporu k jedněm z nejvýznamnějších osobností své doby. Můžeme říci, že jeho objev, kterým se zapsal do dějin genetiky, patří k těm naprosto klíčovým a mimořádným.”

Obec Vražné rovněž připravuje obnovu expozice Mendelova rodného domu a v listopadu na jeho počest ještě vysadí 200 hrušní.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyCentrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail