Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tématem městské slavnosti budou mořeplavci a skauti

Příprava městské slavnosti v Novém Jičíně je v plném produ. Letošním hlavním tématem budou Novojičínští na vodě a na moři. Pozornosti se ale dostane i stoletým skautům.

Termín letošní slavnosti města je stanoven na pátek a sobotu 9. a 10. září. Tradicí se stalo, že tato kulturně-společenská událost vždy odráží nějaký historický motiv.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Tématem je Novojičínští na vodě a na moři a druhým podtématem, které je pro město také významné” je 100 let skautingu v Novém Jičíně.”

Propojení Novojičíňáků s vodou a mořem tu bylo odpradávna, první písemné zmínky jsou ze 40. let 19. století, kdy u dělostřelectva rakousko-uherského námořnictva sloužil Venca Chovanec. To podstatné ve spojitosti se zdejším rodákem se ovšem událo před 150 lety, tedy v roce 1872.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Novému Jičínu je velmi známá osobnost Eduarda Orla, polárníka, mořeplavce, který se výrazně zasloužil o dějiny objevování nových území, byl spoluobjevitelem Země Františka Josefa, nejsevernějšího souostroví na světě. Dalším významným cestovatele a mořeplavcem byl kontradamirál Wilhelm von Kesslitz, který se narodil v Novém Jičíně. Stal se účastníkem slavné expedice Albatros v letech 1895 až 1897, která zavítala na ostrovy kanibalů, Šalamounovy ostrovy, a přivezla do Rakouska a samozřejmě i do Nového Jičína spoustu artefaktů, které se staly součástí sbírek Novojičínského muzea.”

Další novojičínskou osobností, které slavnost připomene, byl admirál Evžen von Chmelarž. Zúčastnil se spousty operací námořnictva, dojel do Číny a Japonska.

Radek Polách, Muzeum Novojičínska: “Stal se i hlavním velitelem přístavního měst Pula, hlavního přístaviště Rakouska-Uherska. Zúčastnil se převozu ostatků Františka Ferdinanda d´Este a jeho manželky kteří byli zavražděni v Sarajevu. Taktéž se podílel na vybudování pevnostního systému přístavu Pula ve spolupráci s novojičínským rodákem architektem Maxem Czeike.”
Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “K tématu bude velká výstav na Staré poště, budou to Námořníci na vodě a na moři, která bude od soboty otevřena celý měsíc září, a v Návštěvnickém centru bude zároveň výstava věnována 100 letům skautingu.”

Junáci budou mít v hlavní den slavnosti, v sobotu, své stanoviště v parku Žerotínského zámku. Na slavnosti nebude chybět tradiční soutěže O nejoriginálnější klobouk a bude tedy na téma vody. Kreativní autoři mohou svá díla registrovat v den slavnosti 10. září od 13 hodin na Masarykově náměstí.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Zároveň bude i půjčovna kostýmů pro občany, kteří budou chtít jít v sobotu v 15 hodin do průvodu. Ta bude zřízen v kině Květen od 6. do 8. září v době od 14: do 17:30 hodin. Vratné půjčovna bude 200 korun.”

Slavnost samozřejmě nabídne po oba večery také koncerty, na které jsou Novojičínští už zvyklí.

Iva Pollaková, ředitelka MKS Nový Jičín: “Můžeme se těšit na Ondřeje Rumla a Jazzband a potom na Dalibora Jandu. V sobotu vystoupí v hlavním programu Pokáč a skupina Jelen.”

Do programu slavnosti se kromě profesionálních umělců tradičně zapojí novojičínské školy a spolky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyMAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 26 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s. - Nový Jičín, Kopřivnice a okolí
Nový Jičín
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail