Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Novojičínská opozice nechává kauzu Sberbank prošetřit

Na poslední schůzi zastupitelstva v tomto volebním období zazněla i kauza Sberbank, ve které má město zablokováno více než 100 milionů korun. Zástupci opozice, sociální demokracie, informovali o podání podnětu k prověření, zda nebyl spáchán trestný čin.

Účet má Nový Jičín ve Sberbank od dubna roku 2020. Uloženo je na něm, a v tuto chvíli zmrazeo, 100 milionů 800 tisíc korun. Na poslední schůzi zastupitelstva teď v září členové opozice ze sociální demokracie informovali o tom, že v této souvislosti podali podnět k prověření, zda nebyl spáchán trestný čin.

Jaroslav Dvořák (ČSSD), zastupitel Nového Jičína: “Když máme podfinancování, které se týká sto milionů zadržených ve Sberbank, které nyní vyřazujeme z účetnictví, tak já jsem podal informaci, že po dlouhých debatách u nás jsme tam jako klub našli jednoznačná pochybení, i právnicky jsme to komunikovali, a podali jsme podnět na prošetření na okresní státní zastupitelství v Novém Jičíně. Myslíme si, že opravdu by tu kauzu měly prošetřit nezávislé orgány činné v trestním řízení.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Musím konstatovat, že některé politické strany i letos před komunálními volbami používají institut trestního oznámení ke své politické propagaci. V minulosti vždy orgány činné v trestním řízení tyto účelové oznámení odkládaly. Myslím si, že ani letos tomu nebude jinak.”
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Již v průběhu prázdnin uplatnilo město Nový Jičín pohledávku u Sberbank do likvidace, nicméně v průběhu srpna bylo vyhlášeno insolvenční řízení a úpadek banky. Pohledávka města jako věřitele je přihlášena, aktivně sledujeme jednotlivé kroky a procesní úkony v tomto řízení a uplatňujeme v plném rozsahu svá práva. Hospodaření a chod města není tímto nijak ohrožen, město má na svých účtech zhruba 160 milionů korun, plní své povinnosti, realizuje akce.”

V letošním roce město hospodaří s částkou, která ve výdajích přesahuje 950 milionů korun. Pro zajištění svého chodu má založeno zhruba dvacet účtů ve více bankách. Ve Sberbank má účty dva.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy