Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Senioři mohou trénovat mozek v křížovkářské lize, registrace běží do konce října

Ve městě byla poprvé spuštěna Křížovkářská liga určená seniorům. Tato soutěž je podporována Moravskoslezským krajem, Nový Jičín se tak připojil k síti dalších asi 40 míst, kde už senioři křížovky luští.

Registrace soutěžících do Křížovkářské ligy byla v Novém Jičíně oficiálně spuštěna v rámci Dne sociálních služeb na Masarykově náměstí. Zapsat se do soutěže mohou lidé starší 60 let.

účastníci Křížovkářské ligy:
“Hrozně ráda luštím a protože jsem rok vdova, tak opravdu se na těch křížovkách trochu zabavím,”
“Strašně mám ráda, luštím od rána do večera se dá říct.”
Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Myšlenka vychází z toho, že senioři opravdu rádi luští a za druhé je trošku aktivizujeme, protože každý týden si musí pro tu křížovku dojít k nám na sociální odbor, takže se je snažíme vyhnout i z pohodlí jejich domovů. Takže jsem ráda, že v rámci projektu Vitální senior můžeme tuto aktivitu nabídnout.”
Ivan Sekanina, zakladatel Křížovkářské ligy: “Hodně lidí u nás rádo luští křížovky. Tak jsme si řekli, proč neudělat soutěž, která by zapojila jednak seniory v klubech seniorů, jednak lidí, co mají nad 60 let a jsou doma, ale také klienty v domovech seniorů. takže tak nějak vznikla křížovkářská liga s tím, že by to měla být dlouhodobá a pravidelná soutěž, která by lidi pobavila, rozptýlila a zároveň by trénovala jejich paměť.”

V Moravskoslezském kraji je do křížovkářské ligy zapojeno 1500 lidí ve 40 registračních místech. Soutěž tu probíhá už sedm let a je podporována krajem.

Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast: “Je to něco jako zdravé stárnutí. Senioři si každý týden chodí pro křížovky, potom tříbí mozek tím, že křížovku vyplňují a na konci je losování ať už o malé nebo velké ceny. A to je to důležité, abychom seniory dostali z jejich bydlení, abychom je dostali do přirozeného venkovního prostředí mezi ostatní seniory a aby se nám zapojili do aktivit.”

Křížovky jsou sestaveny tak, aby je vyluštili i lidé hodně vysokého věku a nebo i se zdravotním handicapem.

Ivan Sekanina, zakladatel Křížovkářské ligy: “S námi třeba luští i lidé nevidomí v domovech seniorů a pomáhání jim ošetřovatelka, takže ti třeba luští křížovku celý týden. Ale samozřejmě kovaný křížovkář to vyluští třeba za deset minut.”

Soutěž probíhá 10 týdnů, lidé tedy musí vyluštit 10 křížovek a každou tajenku zaznačí do zápisového lístku.

Daniela Susíková, vedoucí odboru sociálních věcí, MěÚ Nový Jičín: “Na začátku prosince bychom chtěli uspořádat velké společenské setkání, kde bychom pozvali všechny úspěšné luštitele, drobně je odměnili a zároveň bychom slosovali ty zápisové lístky o hodnotné ceny.”

Registrace soutěžících dále probíhá na sociálním odboru městského úřadu na Divadelní ulici až do konce října. Tam jsou také každý čtvrtek k vyzvednutí vždy nové křížovky.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy