Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Klub Bunkr pomáhá novojičínské mládeži deset let

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Bunkr, oslavil 10 let fungování v Novém Jičíně. Své další směřování vidí v rozvoji práce v terénu a zvažuje zvýšení věkové hranice klientů

Klub Bunkr, sociální služba pro děti a mládež od 11 do 20 let, funguje v Novém Jičíně od roku 2012. Sídlí ve sklepních místnostech bývalé věznice. Otevřeno má od pondělí do čtvrtka, odpoledne od půl třetí do sedmi. Poskytuje volnočasové aktivity dětem a mladým lidem, a také jim, v případě potřeby, podává pomocnou ruku.

Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “Určitě tady mohou trávit svůj volný čas, ale hlavně jsme tady my pracovníci, kteří jim odpovíme na otázky, které je zajímají, které je trápí. Pomáháme jim třeba se školou, se sepsáním životopisu nebo si s nimi povídáme o různých tématech, o škole, o rodině nebo o intimních otázkách ohledně sexu a ochrany.”
Pavlína, klientka Bunkru: “Já jsem tu začala chodit, když mi bylo tak jedenáct let. Trávím tu skoro každý den, je tu zábava, mám si s kým povídat a většinou tu s Nikčou řeším své problémy.”

U zrodu klubu Bunkr stál tehdejší vedoucí sociálního odboru města Antonín Urban. Vzpomíná, že počátky byly problematické, veřejnost se totiž podobného zařízení bála

Antonín Urban, bývalý vedoucí odboru soc. věcí, MěÚ Nový Jičín: “Tato mládež, byť je problémová, tak se musí podchytit. Je lépe, když s ní hovoříme, řešíme její problémy, tak můžeme snížit riziko negativních jevů. To se těžko vysvětloval a trvalo několik let, než se tato myšlenka podařila prosadit. Náhodou bylo, že se v těchto prostorách rušilo předchozí zařízení a hledalo se jeho využití. Proto jsem se tehdy spojili s Bunkrem a získali jsme na to i dotaci. Tam byly ale problém s vlhkostí a stavebním stavem této budovy. Bylo tam mnoho víceprací, ale už byly schváleny dotace a musel být zahájen provoz, a proto jsem třeba i my pracovníci odboru a úředníci tady nastoupili jako uklízečky.”

Samotná nezisková organizace Bunkr byla na severu Moravy založena v roce 2003 a novojičínskou pobočku přijala pod svá křídla. Bunkr je v Novém Jičíně zařazen do sítě sociálních služeb podporovaných městem. Získává tedy finanční dotaci na provoz a prostory, ve kterých sídlí, poskytuje město bezúplatně.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Vnímám tuto nízkoprahovou službu velmi pozitivně, jsme rád, že na území města je. Líbí se mi, že to není jen stacionární bod, kde se ty děti, které tu pomoc potřebují, mohou scházet, ale že se ta služba rozšířila i do terénu.”
Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “Kdy tedy docházíme za našimi klienty i do ulic města, vyhledáváme potenciální klienty a nabízíme jim naši ambulantní formu. Ale jsou také děti, které se bojí k nám přijít, protože neví, co tu mají čekat, nebo je jim příjemněji venku.”

Své další směřování vidí právě v rozvoji terénní formy práce a zvažují zvýšení věkové hranice klientů, která je nyní do dvaceti let. Ze zákona může nízkoprah fungovat pro mladé lidi do 26 let.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyJiří Červinka - pracoviště MSK
Bravantice
od 29 400 do 33 600 Kč/měsíc

Detail

Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková organizace - NJ
Nový Jičín
od 23 390 do 34 370 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - NJ
Nový Jičín
od 4 325 do 8 650 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry