Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Klub Bunkr pomáhá novojičínské mládeži deset let

Nový Jičín |

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Bunkr, oslavil 10 let fungování v Novém Jičíně. Své další směřování vidí v rozvoji práce v terénu a zvažuje zvýšení věkové hranice klientů

Klub Bunkr, sociální služba pro děti a mládež od 11 do 20 let, funguje v Novém Jičíně od roku 2012. Sídlí ve sklepních místnostech bývalé věznice. Otevřeno má od pondělí do čtvrtka, odpoledne od půl třetí do sedmi. Poskytuje volnočasové aktivity dětem a mladým lidem, a také jim, v případě potřeby, podává pomocnou ruku.

Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “Určitě tady mohou trávit svůj volný čas, ale hlavně jsme tady my pracovníci, kteří jim odpovíme na otázky, které je zajímají, které je trápí. Pomáháme jim třeba se školou, se sepsáním životopisu nebo si s nimi povídáme o různých tématech, o škole, o rodině nebo o intimních otázkách ohledně sexu a ochrany.”
Pavlína, klientka Bunkru: “Já jsem tu začala chodit, když mi bylo tak jedenáct let. Trávím tu skoro každý den, je tu zábava, mám si s kým povídat a většinou tu s Nikčou řeším své problémy.”

U zrodu klubu Bunkr stál tehdejší vedoucí sociálního odboru města Antonín Urban. Vzpomíná, že počátky byly problematické, veřejnost se totiž podobného zařízení bála

Antonín Urban, bývalý vedoucí odboru soc. věcí, MěÚ Nový Jičín: “Tato mládež, byť je problémová, tak se musí podchytit. Je lépe, když s ní hovoříme, řešíme její problémy, tak můžeme snížit riziko negativních jevů. To se těžko vysvětloval a trvalo několik let, než se tato myšlenka podařila prosadit. Náhodou bylo, že se v těchto prostorách rušilo předchozí zařízení a hledalo se jeho využití. Proto jsem se tehdy spojili s Bunkrem a získali jsme na to i dotaci. Tam byly ale problém s vlhkostí a stavebním stavem této budovy. Bylo tam mnoho víceprací, ale už byly schváleny dotace a musel být zahájen provoz, a proto jsem třeba i my pracovníci odboru a úředníci tady nastoupili jako uklízečky.”

Samotná nezisková organizace Bunkr byla na severu Moravy založena v roce 2003 a novojičínskou pobočku přijala pod svá křídla. Bunkr je v Novém Jičíně zařazen do sítě sociálních služeb podporovaných městem. Získává tedy finanční dotaci na provoz a prostory, ve kterých sídlí, poskytuje město bezúplatně.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Vnímám tuto nízkoprahovou službu velmi pozitivně, jsme rád, že na území města je. Líbí se mi, že to není jen stacionární bod, kde se ty děti, které tu pomoc potřebují, mohou scházet, ale že se ta služba rozšířila i do terénu.”
Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “Kdy tedy docházíme za našimi klienty i do ulic města, vyhledáváme potenciální klienty a nabízíme jim naši ambulantní formu. Ale jsou také děti, které se bojí k nám přijít, protože neví, co tu mají čekat, nebo je jim příjemněji venku.”

Své další směřování vidí právě v rozvoji terénní formy práce a zvažují zvýšení věkové hranice klientů, která je nyní do dvaceti let. Ze zákona může nízkoprah fungovat pro mladé lidi do 26 let.

Nahlásit chybu


K tématu

Vítěze návrhu sportovní haly v Novém Jičíně vybrala porota jednoznačně

30. června 2023 9:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín zveřejnil podobu budoucí víceúčelové sportovní haly. Vítězný návrh vzešel z architektonické soutěže. Zaujal nejen vnějším provedením, ale i ekonomičností provozu.

Nový Jičín mění na parkoviště další místa mezi domy, vznikají tu nová nebo legalizovaná stání

18. července 2023 11:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Letní stavební ruch v Novém Jičíně se týká i parkování. Nová parkovací místa vznikají ve čtyřech lokalitách. Zhruba z poloviny ovšem dochází k úpravám ploch, na kterých i dosud auta parkovala, ale nešlo o legální stání.

Čtyři města Novojičínska řešila společné problémy, velkým tématem byly odpady

28. dubna 2023 9:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice iniciovala setkání zástupců čtyř měst bývalého okresu, tedy Nového Jičína, Kopřivice, Příbora a Frenštátu pod Radhoštěm. Vyměnili si zkušenosti z různých oblastí, dominovalo nakládání s odpady.


O mrakodrap v centru Ostravy má zájem nový investor, zachován by měl být návrh Evy Jiřičné

Město Ostrava opětovně usiluje o záchranu jedné z dominant centra města – výškové budovy na ulici Ostrčilova. Pozemek, budovu a další záležitosti včetně závazných návrhů na rekonstrukci znovu nabídnul k prodeji. Stalo se tak poté, co předchozí zájemce o koupi nemovitostí nesignoval příslušné smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno.

Studenti VŠB představili návrhy zvelebení veřejných prostranství v Rychvaldě

Spolupráce Vysoké školy báňské s městem Rychvald přinesla první hmatatelné výsledky. Studenti před zástupci města a veřejnosti představili své návrhy, jak upravit některá veřejná prostranství.

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku

Rada Moravskoslezského kraje vyjela na jednání do Frýdku-Místku. S vedením města probírala například představy plánech rekonstrukce průtahu, investiční plány kraje ve městě a další budoucí spolupráci.

Město žádá dotace na investice do sportovišť, na rekonstrukci šaten a stavbu haly

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, druhá stavby nové multifunkční haly.

Většina věřitelů hutí Liberty souhlasí s restrukturalizačním plánem

Dnes 8:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Společnost LIBERTY Ostrava zmítající se v existenčních problémech, ve čtvrtek informovala o tom, že potřebná většina oprávněných věřitelů firmy oficiálně schválila její restrukturalizační plán.

Dražba dresů opavských basketbalistů pro mobilní hospic Pokojný přístav vynesla přes 108 tisíc

Včera 19:38 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Charitativní dražba originálních červených dresů opavských basketbalistů s logem Opava 800 vynesla více než 108 tisíc korun. Dražilo se na Aukru a peníze pomohou mobilnímu hospici Pokojný přístav Charity Opava.

I končící těžba uhlí vyžaduje průběžnou modernizaci důlního zařízení

Dnes 8:12 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Byť se dobývání černého uhlí v podzemí Karvinska blíží ke svému konci, společnost OKD musí průběžně modernizovat zařízení, které do ukončení těžby bude potřebovat.

Novojičínská radnice se otevřela jako historická památka

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska - v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Fajne školní bistro Ostravě závidí i okolní města. Špičkoví kuchaři pomáhají v jídelnách

Kvalita jídla ve školních jídelnách se v posledních letech výrazně zlepšila a v Ostravě na tom má podíl i velmi oblíbený a úspěšný projekt Fajne školní bistro. Školy objíždějí špičkoví kuchaři a pomáhají kuchařkám s přípravou chutných jídel podle norem a děti jsou nadšené.

Na náměstí Osvoboditelů v Opavě vyvrcholily oslavy Dne Země

Včera 19:26 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě si hned několika akcemi připomněli Den Země. Lidé se mohli zapojit třeba do úklidu svého okolí, prohlédnout si čističku odpadních vod, nebo vyrazit za obojživelníky na Raduňský mokřad a za ptáky do Městských sadů. Vše vyvrcholilo oslavou Dne Země na náměstí Osvoboditelů.

Den Země smáčel déšť, Jarošův statek ve Studénce akci zopakuje

Ekologický svátek, Den Země, připomněli také na Jarošově statku ve Studénce. Původně plánovaný program ovšem nabouralo nepříznivé počasí, proto jej tu v plné pestrosti zopakují ještě v květnu.

Studénka zkouší u Národní sportovní agentury uspět se dvěma projekty

Studénka podává dvě žádosti o dotaci na Národní sportovní agenturu - rozhodlo o tom dubnové zastupitelstvo. Jedna se týká rekonstrukce šaten zimního stadionu, o tu se pokouší už počtvrté, druhá stavby nové multifunkční haly.

Den Země v muzeu provedl děti temným životem v podzemí

Typickou dubnovou akcí v Muzeu Novojičínska je Den Země. Ten zde ovšem letos pojali velmi netradičně a návštěvníkům zprostředkovali život pod zemí.

Radnice v rámci akce Brány památek dokořán ukázala svou historii i moderní prostory

Nový Jičín se připojil k výzvě Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a v rámci akce Brány památek dokořán otevřel veřejnosti prostory radnice, které nejsou běžně přístupné. Akci využili k návštěvě úřední budovy i školní skupiny.

Města podpořila novinku společnou jízdou zástupců radnic

Zahájení provozu sdílených kol podpořili zástupci novojičínské a kopřivnické radnice společnou cyklojízdou. Ta startovala na Masarykově náměstí a zhruba za 50 minut končila před městským úřadem v Kopřivnici.

Ne nadarmo se zámku Nová Horka u Studénky přezdívá "malá Vídeň"

22. dubna 2024 17:45 | Studénka | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Od příchodu říšského hraběcího rodu Vetter von der Lilie do lůna úrodné krajiny podél Odry se z původně malé tvrze stává významné aristokratické sídlo, centrum hudební i výtvarné kultury.

Klub Bunkr pomáhá novojičínské mládeži deset let
Vydáno 2. prosince 2022 16:30, Nový Jičín, Petra Dorazilová
Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Bunkr, oslavil 10 let fungování v Novém Jičíně. Své další směřování vidí v rozvoji práce v terénu a zvažuje zvýšení věkové hranice klientů

Klub Bunkr, sociální služba pro děti a mládež od 11 do 20 let, funguje v Novém Jičíně od roku 2012. Sídlí ve sklepních místnostech bývalé věznice. Otevřeno má od pondělí do čtvrtka, odpoledne od půl třetí do sedmi. Poskytuje volnočasové aktivity dětem a mladým lidem, a také jim, v případě potřeby, podává pomocnou ruku.

Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “Určitě tady mohou trávit svůj volný čas, ale hlavně jsme tady my pracovníci, kteří jim odpovíme na otázky, které je zajímají, které je trápí. Pomáháme jim třeba se školou, se sepsáním životopisu nebo si s nimi povídáme o různých tématech, o škole, o rodině nebo o intimních otázkách ohledně sexu a ochrany.”
Pavlína, klientka Bunkru: “Já jsem tu začala chodit, když mi bylo tak jedenáct let. Trávím tu skoro každý den, je tu zábava, mám si s kým povídat a většinou tu s Nikčou řeším své problémy.”

U zrodu klubu Bunkr stál tehdejší vedoucí sociálního odboru města Antonín Urban. Vzpomíná, že počátky byly problematické, veřejnost se totiž podobného zařízení bála

Antonín Urban, bývalý vedoucí odboru soc. věcí, MěÚ Nový Jičín: “Tato mládež, byť je problémová, tak se musí podchytit. Je lépe, když s ní hovoříme, řešíme její problémy, tak můžeme snížit riziko negativních jevů. To se těžko vysvětloval a trvalo několik let, než se tato myšlenka podařila prosadit. Náhodou bylo, že se v těchto prostorách rušilo předchozí zařízení a hledalo se jeho využití. Proto jsem se tehdy spojili s Bunkrem a získali jsme na to i dotaci. Tam byly ale problém s vlhkostí a stavebním stavem této budovy. Bylo tam mnoho víceprací, ale už byly schváleny dotace a musel být zahájen provoz, a proto jsem třeba i my pracovníci odboru a úředníci tady nastoupili jako uklízečky.”

Samotná nezisková organizace Bunkr byla na severu Moravy založena v roce 2003 a novojičínskou pobočku přijala pod svá křídla. Bunkr je v Novém Jičíně zařazen do sítě sociálních služeb podporovaných městem. Získává tedy finanční dotaci na provoz a prostory, ve kterých sídlí, poskytuje město bezúplatně.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Vnímám tuto nízkoprahovou službu velmi pozitivně, jsme rád, že na území města je. Líbí se mi, že to není jen stacionární bod, kde se ty děti, které tu pomoc potřebují, mohou scházet, ale že se ta služba rozšířila i do terénu.”
Nikola Vajdová, vedoucí Klubu Bunkr Nový Jičín: “Kdy tedy docházíme za našimi klienty i do ulic města, vyhledáváme potenciální klienty a nabízíme jim naši ambulantní formu. Ale jsou také děti, které se bojí k nám přijít, protože neví, co tu mají čekat, nebo je jim příjemněji venku.”

Své další směřování vidí právě v rozvoji terénní formy práce a zvažují zvýšení věkové hranice klientů, která je nyní do dvaceti let. Ze zákona může nízkoprah fungovat pro mladé lidi do 26 let.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/11000034631/klub-bunkr-pomaha-novojicinske-mladezi-deset-let